484 tusschen K en G in; zou zij echter aanleiding geven tot het over schrijden van een der nauwe grenzen, dan corrigeert men niet. Valt er slechts één schot in eene zekere richting, dan moet men zóódanig corrigeeren, dat er een der nauwe grenzen wordt overschreden, en dan doet men het met 25 M. Valt dit schot in diezelfde richting, dan vuurt men met de laatste opzethoogte door, valt het in tegengestelde richting, dan corrigeert men weer met 25 M. enz. De regel b. zegt dus dat men corrigeeren moet, als men bijvoor beeld krijgt: K G -j1[-, maar niet als men waarneemt K— G-j1 Ook gedurende het nu verder volgende vuur, dat wij voortgezet vuur zullen noemen, moet men de reeds verkregen uitkomsten met vorige opzethoogten in rekening brengen; om dit te doen, zonder de regels te gecompliceerd te maken, zullen wij ons moeten verge noegen met benaderingen. Vuurt men door met eene der nauwe grenzen, dan heeft men dus met de andere nauwe grens 1 of 2 schoten gedaan. De laatstbedoelde schoten hebben minder invloed op de meest waarschijnlijke ligging van het gemiddelde trefpunt der opzethoogte van het voortgezette vuur, dan een zelfde aantal schoten zouden hebben die met die laatste opzethoogte gedaan en evenzoo gevallen waren. Hoe meer schoten men echter doet, hoe minder invloed dit verschil heeft, en dus mag men voor het voortgezette vuur in dit geval aannemen, dat alle waargenomen schoten zijn gedaan met de opzethoogte, waar men mee doorvuurt. Dit in acht nemende, corrigeert men zoodra 1/i of minder der schoten in eene zekere richting vallen. Heeft men dus bijvoorbeeld gehad: Kb -jG-f- dan beschouwt men het alsof met K 6 schoten waren waargenomen, die vielen als volgt1[-, en corrigeert, wanneer er nu nog 2 -j- of nog 10 schoten achter elkander worden waargenomen. Vuurt men door met de opzethoogte tusschen de nauwe grenzen inliggende, dan zullen wij als volgt bepalen, hoe men beoordeelen moet of correctie reeds noodig is of niet. Men bepaalt in verband met de ligging der trefpunten van de schoten met K en G gedaan de meest waarschijnlijke ligging van

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 501