487 Door tweemaal halveeren zoekt men twee opzethoogten die 25 M. verschillen en waarvan de een een de ander een schot geeft. Men herhaalt het schot van de laatst gebezigde opzethoogtevalt dit in dezelfde richting als het vorige, dan gaat men over tot de andere nauwe grensvalt ook dit in dezelfde richting als het vorige met diezelfde opzethoogte gedaan, dan begint men het voortgezette vuur met de tusschen deze beide ingelegen opzethoogte. Yalt het tweede schot met eene der nauwe grenzen niet in de zelfde richting als het vorige, dan doet men, de grensschoten mede gerekend, 6 schoten. Vallen er hiervan slechts twee in eene zekere richting, dan corrigeert men met 121 /2 M. als die correctie leidt tot de tusschen de nauwe grenzen ingelegen opzethoogte. Geeft zij aanleiding tot het overschrijden van eene der nauwe grenzen, dan corrigeert men niet. Vallen er van die 6 schoten 5 in eene zekere richting, dan moet men eene der nauwe grenzen overschrijden en corrigeert met 25 M. Valt het volgende schot niet in diezelfde richting, dan begint men het voortgezette vuur met die laatst gebezigde opzethoogte. Valt het weder in dezelfde richting, dan zoekt men op nieuw twee nauwe grenzen door telkens met 25 M. vooruit of terug te gaan. Bij het voortgezette vuur corrigeert men als minder dan J/4 der schoten in eene of andere richting vallen, daarbij alle met die op zethoogte gedane schoten mederekenende, terwijl men tevens aanneemt dat, als het vuur wordt voortgezet met eene der nauwe grenzen, de laatste zes schoten zijn gedaan met die opzethoogte en dat, als het vuur niet met eene der nauwe grenzen wordt voortgezet, met de gebezigde opzethoogte 2 en 2 schoten zijn waargenomen. Wij zullen, alvorens deze beschouwingen te eindigen, nog even de hier vooropgestelde beginselen vergelijken met die, welke in den Ootwerp-Leidraad zijn gehuldigd. In de eerste plaats wordt daarin geene rekening gehouden met uitkomsten verkregen met andere dan de gebezigde opzethoogten iets wat trouwens nog nooit in éen der voorschriften voor het schieten werd gedaan. De voordeelen om dit wel te doen werden boven reeds betoogd; waarom zou men verkregen resultaten niet in aanmerking nemen, als zij kunnen leiden tot eene spoedigere en

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 504