489 (0.99) en die voor een-1-schot met Gr 0.99 (0.5). De kans om dan met K een en met G een -b schot te krijgen, is dus voor het veldkanon 0.5 en voor het bergkanon 0.495. Het is dus bij het veldkanon bijna tweemaal, bij het bergkanon ruim anderhalf maal waarschijnlijker, dat het doel midden tusschen GTk en GTg in dan in GTk of GTg ligt, en dus heeft de opzethoogte K G bijna tweemaal en ruim anderhalf maal meer kans om de ware te zijn dan K of G. In beide gevallen is het dus nog wel de moeite waard om te halveeren. Wat betreft het niet medetellen der uitkomsten met de grens- schoten verkregen, hieromtrent valt hetzelfde op te merken als omtrent het niet medetellen der uitkomsten met andere opzethoogten dan de gebezigde verkregen. Het vertraagt het inschieten, men beoordeelt eene opzethoogte, nadat er 10 schoten mee zijn gedaan, terwijl men dit reeds even nauwkeurig na 8 schoten had kunnen doen. Bovendien leidt dit niet medetellen tot verschillende tegenstrijdigheden Punt 37 schrijft voor, dat men de groep moet verlaten als men de eerste vier groepschoten alle in gelijken zin ziet vallen. Men moet dus bijvoorbeeld K verlaten, als men, na bij het grensschieten met K1_ te hebben verkregen,waarneemt. Punt 38 zegt, dat men zich met het veldkanon ingeschoten moet achten, wanneer men bij de groep zeven en een -b schot krijgt. Mocht men de grensschoten met K medetellen, dan zou men dus, na met K eerstb daarnate hebben gekregen, zeker zijn dat men ingeschoten was. Nu mag men ze niet medetellen en moet men volgens punt 37 de groep verlaten. Rekent men den invloed van het schot van G op de ligging van GTk in dit geval niet mede, dan heeft men dus met K der schoten en s/6 gehad. De meest waarschijnlijke ligging van GTk is dan op 0.71XLSBO vóór het doel. Die van GTg is dan bij het veldkanon op 2.415, bij het bergkanon op 1.076 maal LSs 0 achter het doel. Men moet dus van eene vrij goede op eene veel slechtere opzethoogte overgaan, en mag eerst nadat wederom vier schoten in dezelfde richting zijn waargenomen, die laatste opzethoogte verlaten. Een Artillerist. Deel I, 1895. 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 506