89 - lievend is. Maar, zooals Den Beer Poortugael terecht opmerkt, het zelfde kan van de kunstwerken gezegd worden, zoodat het voorrecht dat Bluntschli aan de wetenschap boven de kunst geeft, bepaald willekeurig mag worden genoemd. Ook Calvo is in zijn werk „Droit international théorique et pratique" 889 van meening, dat het hedendaagsche volkenrecht het buitrecht niet toepast op kunstschatten en wel op grond van het beginsel, dat men den overwonnene geen nadeel mag toebrengen, dat voor het doel van den oorlog van geen nut is. In den Fransch-Duitschen oorlog hebben de Duitsche troepen zich in dat opzicht loffelijk gedragen (1). De tucht schoot daaromtrent geen enkel oogenblik te kort. Het Fransche ministerie deelde het volgende Communiqué aan de dagbladen, toen de Duitschers op Parijs aanrukten, mede: „Les Prussiens observent une discipline severe et empechent les depré- dations." Wel heeft het gedurende den loop des oorlogs niet aan beschul digingen van Fransche zijde ontbroken, als zouden de Duitschers zich aan het schenden der Fransche kunstwerken hebben schuldig gemaakt, maar het tegenbewijs is geleverd. Men verweet in den Moniteur Universel o. a. dat Duitsche officieren eene schilderij van een Hol- landschen meester doorstoken en bedorven hadden in het paleis van Pontainebleau. De Heer Boijer, bewaarder van genoemd paleis, heeft echter, in antwoord op deze beschuldiging geconstateerd: „qu'il n'a été touché jusqu'a ce jour a aucun objet d'art ou de valeur". (1) Wel is waar is het zeer te betwijfelen of zich op het eiland Lombok kunstschatten bevinden in den zin als hierboven bedoeld werd, doch volledigheidshalve werden de regels, die daarvoor in acht genomen moeten worden, hier opgenoemd en misschien wordt daardoor aan leiding gevonden om voorwerpen, die een typisch Balisch karakter hebben en uitblinken door kunstzin, alsmonumentale poorten, gevels en dergelijke, voor vernieling te vrijwaren. (1) Jhr. Mr. R. A. Klerck. Het oorlogsrecht en zijne toepassing in den Fransoh- Duitschen oorlog-, bi» 107.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 50