512 Aanwending van het metaal aluminium voor militaire doeleinden. Toen voor een viertal jaren, vooral in Duitschland, vele stemmen zich verhieven tegen eene helaas noodzakelijk geworden opvoering van het gewicht der bepakking voor den infanterist en het aluminium zich door zijn gering gewicht en groot weerstandsvermogen bijzonder scheen te leenen voor de vervairdiging van veldflesschen, hoofddek selgarnituur, keukengereedschappen enz., droeg het Kriegsministerium te Berlijn in 1892 aan Doctor Plagge op, na te gaan in hoeverre dit metaal zich eigende tot de vervaardiging van bovengenoemde artikelen. Doctor Plagge deelt in het Duitsch militair geneeskundig tijdschrift omtrent zijne bevinding het volgende mede: „De smaak der vloeistoffen, welke men gewoonlijk in veldflesschen „met zich voert, zooalswater, koffie, azijnwater, bier, wijn, cognac „en andere spirituali, citroenlimonade enz. verandert in de aluminium „veldflesschen niet. „Bij langdurige bewaring van cognac in deze veldflesschen, ontstaan „aan den binnenwand der flesschen zwartbruine vlekken, welke uit „looizure aluminium bestaande, de cognac vuil bruin kleuren. „Ook bleek dat bij een langdurig bewaren van water tegen de „wanden der flesschen witachtige vlekken ontstonden, die uit alumi nium zouten bleken te bestaan. „Genoemde vlekken verdwijnen echter volkomen bij de reiniging. „Om de kookgereedschappen te onderzoeken, werden daarin water, „zoutoplossingen, azijn, koffie, vleesch, groenten, spek enz. aan lang durige kookproeven onderworpen. „De aluminium kookketels veranderden slechts zeer weinig bij aanhoudend gebruik". (1) Naar aanleiding van deze en andere onderzoekingen (2) besloot het ministerie van oorlog in Duitschland de kookgereedschappen ten (1) Allgem. Mil. Zeitung 29 Aug. 1892 No 69. (2) Zie o. a. Veröffentlichungen aus dem Gebiete des Militar Sanitatswesens. Herausgegeben von der Medizinal Abtheilung des K. Pr. Kriegsministeriums. Ook: Arbeiten aus dem Kaiserlichen Gesundheitsambt, 8er Band 2er Heft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 529