513 behoeve der militaire menages voortaan van aluminium te doen vervaar digen en eene proef te doen nemen met „Aluminium Feldmenagen" voor officieren. (1) Ook in andere legers werden vervolgens proeven op groote schaal met aluminium kookgereedschappen genomen. De kostbare aanschaffing van aluminium artikelen was langen tijd een beletsel voor de definitieve invoering daarvan bij de Europeesche legers, doch de aanzienlijke voordeelen aan het gebruik van aluminium kookgereedschappen verbonden, deden ten slotte tot de aanwending van deze artikelen besluiten. Het tengevolge van ruwe behandeling veelvuldig springen der destijds algemeen in gebruik zijnde gietijzeren kookketels, braadpan nen enz. wordt door het gebruik van aluminium ketels en pannen voorkomen. Het nadeel, verbonden aan het gebruik van kookgereedschappen, welke van geëmailleerd, blik vervaardigd zijn, namelijk hét onbruik baar worden door afbrokkeling der emaillaag, komt bij het gebruik van aluminium artikelen niet voor. Zij geven bovendien geen den minsten bijsmaak aan het eten. Ketels en pannen van aluminium besparen, evenals alle andere dun- wandige vaten, veel brandstof, omdat de spijzen daarin spoedig gaar worden, hetgeen vooral voor "militaire doeleinden een voordeel van groote waarde moet geacht worden. Yoor onze troepen, die bij expeditiën in den regel zeer vermoei ende marschen te maken hebben, zoude het een onschatbaar voordeel zijn, wanneer de spijzen spoedig konden toebereid zijn. Yoor troepenmassa's, die zich ter voorziening in de voeding door groote proviandcolonnes moeten doen volgen, zijn aluminiumkook- gereedschappen aan te bevelen, omdat zij licht, roestvrij en gemak kelijk te reinigen zijn. (1) Eene beschrijving van deze Feldmenagen voor officieren, die bij expeditiën in Indië waarschijnlijk zeer goed zouden voldoen, kan uit den aard der zaak bij deze beschouwingen geen plaats vinden, doch zal door den schrijver gaarne in eene volgende aflevering gegeven worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 530