517 "Voor genoemde keukengereedschappen zijn dus noodig 7 koelies, terwijl voor het transport van soortgelijke aluminium artikelen niet meer dan 3 koelies benoodigd zouden zijn, derhalve eene besparing van 4 dragers per compagnie. Niet alleen door invoering van aluminium kookgereedschappen zoude het Indische leger dus aan slagvaardigheid winnen, doch ook wanneer men er toe konde besluiten evenals dit reeds in de andere legers geschiedde, om in de uitrusting van den man wijzigingen aan te brengen, door bijvoorbeeld het garnituur der helmhoeden, de eetketels, de knoopen en de zware koppelplaat, benevens de licht breekbare veldflesch van aluminium te doen vervaardigen. Daarmede zoude het groote voordeel verkregen worden, dat het gewicht der bepakking van den soldaat niet onbelangrijk weid verminderd. Een groot bezwaar verbonden aan het gebruik van aluminium was tot voor eenigen tijd gelegen in de onmogelijkheid om het aluminium bij voorkomende gelegenheid te soldeeren, doch ook deze hinderpaal is uit den weg geruimd, daar reeds in de Allgemeine Militar Zeitung van 1894 N°. 7 melding gemaakt wordt van eene manier om alumi nium te soldeeren. Ook de Revue du service de 1' Intendanee militaire, tome VII, 4e livraison Juillet-Aout 1894 geeft een soldeer aan voor dit metaal. Op grond van het hiervoren medegedeelde meent ondergeteekende, dat het alleszins zoude zijn aan te bevelen, wanneer het legerbestuur aluminium kookgereedschappen, veldflesschen enzoovoorts in beproeving deed nemen, ten einde zekerheid te erlangen omtrent weerstandsver mogen en doelmatigheid. Blijken de aluminium artikelen evenals in vreemde legers te voldoen, dan zullen door de invoering daarvan bij het Indische leger aanzien lijke voordeelen kunnen worden verkregen. Dit aan te toonen, is het doel van de hier gegeven beschouwingen. T. J. A. Molenaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 534