519 op twee jaar gesteld (art. 2). Afziende van den gewijzigden vorm der geneeskundige certificaten, een punt van hoogst ondergeschikt belang, is het eenige principieele verschil tusschen beide reglementen hierin gelegen, dat in het nieuwe de verlofstraktementen der luitenants eene belangrijke verhooging hadden ondergaan en voor de le luitenants gebracht waren van f 1250 op f 1600 'sjaars, voor de 26 luitenants van 1000 op f 1350. Yolgens de slotbepaling was het nieuwe reglement niet van toepassing op de vóór de afkondiging verleende Verloven, welke beheerscht bleven door de oude bepalingen. Door deze clausula zouden dus de luitenants, welke nog onder de oude regeling wegens ziekte met verlof waren vertrokken, o. a. schrijver dezes, niet deelen in de genoemde traktementsverhooging; eene ongehoorde onbillijkheid. Immers al is men met verlof, men is en blijft behooren tot het Indische leger. Wordt dus om de een of andere reden de financieele positie der ranggenooten verbeterd, zoo heeft men, mits onder dezelfde omstandigheden verkeerende, rechtens aanspraak op dezelfde verbetering. Dit spreekt als een boek. Een dergelijk geval nu deed zich hier voor. Het nieuwe en oude reglement verleenen onder precies dezelfde voorwaarden verlof wegens ziekte; alleen kent het nieuwe reglement een grooter verlofstraktement toe. Degenen welke onder het oude reglement verlof wegens ziekte hadden bekomen, bevonden zich dus onder gelijke omstandigheden als zij, wien dit voorrecht eerst na de afkondiging der nieuwe voorschriften ten deel was gevallen. Ergo moest de traktements verhooging zich ook uitstrekken tot ons en wel te rekenen van den dag, waarop het besluit van kracht was geworden voor de kameraden in Indië. Zulk eene oplossing ware volstrekt niet in strijd geweest met het algemeen geldende beginsel, dat aan bepalingen geen terugwerkende kracht mag worden verleend. Men vraagt toch niet, dat het besluit terugwerkende kracht erlange, als men vraagt, dat de traktementsverhooging ook hun worde toegekend, die bij de inwerkingtreding van het besluit verkeerden in het geval daarin voor zien. Worden de activiteitstraktementen verhoogd, zoo is het aan geen redelijken twijfel onderhevig of allen, die den betrokken rang bekleeden, moeten daarin deelen en niet alleen de later aan te stellen. Maar dan moet het verhoogde traktement ook aan hen ten goede komen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 536