1 70 bij de tegenwoordige Mannlicher systemen voorkomen, doordat de haak van den patroontrekker den rand der patroon blijft vasthouden en deze bij alle bewegingen medevoert. Bij het geweer Daudeteau is dit opkomen van de volgende patroon geheel voorkomen door het aanbrengen van een haakvormig Grenzstückdat door spiraalveeren wordt bewogen en over de bovenste patroon komt, waardoor deze dus niet zoo hoog kan komen, dat zij door den grendel gegrepen wordt; eerst wanneer de grendel volkomen gesloten is, houdt de werking van dit Grenzstück op, zoodat na afvuren en openen de bovenste patroon vrij is en de volgende patroon belet wordt optekomen. Het dubbelladen, zcoals wij het aanwezig zijn van twee patronen of van huls en patroon in den bak kunnen noemen, kan ook ontstaan door het niet voldoende terugbrengen van den grendel, waardoor de uitwerper zijn dienst niet gedaan heeft en men nu bij wedersluiting patroon en huls met geweld inbrengt, waardoor klemming ontstaat. Dit euvel is ook bij het geweer Daudeteau weggenomen door een zeer eenvoudige inrichting, welke echter nog geheim is. De patroon is lang 75 mM. en 21 gr. zwaar. Het projectiel heeft een hardlooden kern en een mantel van acier-maillechort. De lading bestaat uit 2 gr. rookzwak R. R. kruit, welke het projectiel een V25 van 700 M. geeft, hetgeen voor Y0 730 M. is. De gasdruk is 2900 atmospheren. Omtrent het indringingsvermogen het volgende: Afstand M. Soort doel. Sterkte. Doorboord c.M. 50 droog vuren planken 55 stuk. 137.5 100 van 25 mM. dikte 50 125.0 200 40 100.0 75 stalen plaat van 10 mM. 1.0 Projectielen, die houten doelen doorboord hadden, werden in zulk een goeden staat teruggevonden, dat de meeste nogmaals gebruikt konden worden. Later zijn nog gegevens gevonden betreffende aanvankelijke snel heid en gasdruk. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 81