74 Is zulk eene macht van welgeoefende Europeesche soldaten het Indisch leger gants niet onverschillig, bij de appreciatie dezer troepen verzending van uit Nijmegen moet niet worden voorbijgezien, dat het op 8 September j.l. onder kapitein Drijber van uit Amsterdam ver trokken detachement, sterk ruim 200 man, ook zonder de Lombok affaire omstreeks dienzelfden tijd naar Indië zou zijn gegaan en dat men daartoe reeds verscheidene maanden te voren te Nijmegen was aan het werk geweest, om zulk eene macht bijeen te krijgen. Het toeval dus, dat deze 200 soldaten zoo juist van pas naar Indië konden gaan, blijve bij onze hierna volgende beschouwingen derhalve buiten rekening. Als extraordinaire reserve zijn alzoo van uit Nijmegen niet meer dan een 120 soldaten naar Indië scheep gegaan. Dit bedroevend lage cijfer nu staat niet in verhouding tot de vele dui zenden, welke de Koloniale Reserve jaarlijks uit Neerland's schatkist haalt en veroordeelt ten eenenmale de door wijlen den Minister Keuchenius bevolen oprichting van dat korps. Die reserve, althans voor wat het te Nijmegen gelegerd gedeelte betreft, dient daarom, naar veler meening, te verdwijnen. Een weldaad voor den Indischen soldaat zal het echter blijven, als van dat korps de te Zutfen gelegerde reconvalescentencompagnie bestendigd blijve. Een ziek Indisch soldaat, die in het Europeesch klimaat ook volgens den geneesheer genezing hoopt te vinden, om daarna weder in de Indische gelederen terug te keeren, evenals hij dit vaak rondom zich ziet plaats vinden bij den Indischen officier—moet in Nederland op zijn verhaal kunnen komen, zonder daarbij zijn mili tairen diensttijd te onderbreken. Die reconvalescenten-compagnie is dan ook een zegen voor menig infirm soldaat. Nochtans wachte men zich ook hier voor overdrijving en houde men bij voorbeeld er geen 2 jaar lang soldaten, die gedurende al dien tijd op krukken moesten voortstrompelen en derhalve toch niet meer geschikt voor den Indischen dienst worden. Met het suprimeeren onzer Koloniale Reserve te Nijmegen zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 85