DE VERKENNING VAN HET AANVALSVELD. Bij het ontvangen van de 12e aflevering van den vorigen jaargang van het Indisch Militair Tijdschrift bemerkte ik met genoegen, dat een klein gedeelte van den inhoud was gewijd aan de cavalerie. Het gebeurt helaas! zoo zelden, dat er iets verteld wordt van ons klein wapen; in bedoelden jaargang waren het alleen een paar hoofdstukken, geschreven door ritmeester Jhr. L. D. C. de Lannoij, welke m, i. eene duidelijke voorstelling gaven van het gebruik van een peloton cavalerie, ingedeeld bij eene colonne Officieren van de andere wapens zullen dan ook wel niet anders hebben kunnen zeggen, dan dat de commandant van dat peloton cavalerie (zie I. M. T. 4e afl. van den jaargang 1894, nl.: het peloton cavalerie dat aan de beide tochten naar Kota-Toeankoe heeft deel genomen, 26 Juli 1889) zich met lof en ijver van zijn taak heeft gekweten. Helaas! geen kleed zoo rein of er is een vlekje op. Dat ik dat vlekje echter moest ontwaren in de 12e aflevering van dit tijdschrift, onder een hoofdstuk dat een korten inhoud schijnt weer te geven van Hoofdstuk II van „een leerboek der tactiek, geschreven door A. Hoogeboom en G. J. C. A. Pop," dat wekte mijne bevreemding, en gaf mij aanleiding, nog eens de 4e aflevering van dit tijdschrift ter hand te nemen; en waarlijk, de door „Een oud-hoofdofficier"gecursiveerde woorden stonden er in. En dat was nog niet eens alles Op blz 317, laatste alinea, moest ik nog vinden: door een ruiter werd, ventre a terre, aan den colonnecommandant verzocht om de geheele cavalerie ter ondersteuning van de patrouille (van den commandant van het peloton-cavalerie) te laten oprukken. En ik moet bekennen, dat er niet eens bijstaat met hoeveel dagen arrest die ruiter zijne brutaliteit heeft moeten bekoopen. De wenschelijkheid van den voorgestelden maatregel stond toch zeker niet aan de beoordeeling, noch van dien ruiter, noch van den comman dant van het voorhoede-peloton-cavalerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 89