175 Immers hij zegt het zelf: „de geschiedenis is de leermeesteres der vol keren"; welnn, waarvoor er een anderen leermeester naast gezet. Overigens laat het werk zich gemakkelijk lezende stijl is vloeiend en de druk onberispelijk, terwijl met zorg afgewerkte kaarten ons in staat stellen om met gemak de verschillende krijgsoperatiën te volgen. Het topographisch bureau, dat den schrijver behulpzaam is geweest in de samenstelling dier kaarten, komt hiervoor ook een woord van lof toe. De Lombok-expeditie door \Y. Cool, met illustraties van G. B. Hooijer. G. Kolif Co. 's-Hage. In hooge mate heeft de Lombok-expeditie door hare verrassende gebeurtenissen de belangstelling opgewekt. De dagbladen, vooral de Indische, hebben zich niet onbetuigd gelaten berichten en beschouwingen daarover te leveren, terwijl ook reeds enkele geschriften over Lombok het licht zagen. Aangezien evenwel de in de dagbladen opgenomen berichten en beschou wingen aan 't euvel mank gingen van meestal geheel bezijden de waarheid te zijn, dan wel scheeve voorstellingen van de gebeurtenissen gaven en de sedert verschenen geschriften grootendeels op die courantenberichten berusten, was de aankondiging van de aanstaande verschijning van eene beschrijving dier expeditie door W. Cool velen welkom. Thans is de le aflevering verschenen. Daarin wordt in 't kort de aanleiding tot de expeditie, het embarkement der troepen en het vertrek naar het oor logsterrein beschreven en is mede de samenstelling der expeditie er in opge nomen. Zooals te verwachten was, is het geene krjjgskundige studie, daarvoor is trouwens de tijd nog niet gekomen, doch het belooft eene boeiende beschrijving van de expeditie inpopulairen vorm te worden. Uit dit oogpunt beschouwd is de onvolledigheid der beschrijving van de aan leiding tot de expeditie dan ook geen gebrek, doch moet de schrijver er naar streven de namen der deelnemers aan de expeditie ten behoeve van familie, vrienden en bekenden juist weer te geven. De ordre de bataille voldoet niet geheel aan dezen eisch. Het geheel wordt opgeluisterd door tal van illustraties van de hand van den gepensionneerden luitenant-kolonel Gr. B. Hooijer, wiens teekenstift bij het Indische leger wel bekend is. Begint de eerste aflevering en ten rechte met het portret van den Opperbevelhebber, minder goed is de plaats van de beeltenis van

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 186