ARTILLERIETACTIEK. Wij hebben het voorrecht thans (1) te kunnen aankondigen, de door den kapitein Hoogeboom en den 1™ luitenant Pop saamgestelde „artillerietactiek." 90 pagina's druk beslaande, wordt het onderwerp geopend met eene verklaring omtrent de bestemming en beteekenis van het wapen der artillerie, die ons zoo klaar en correct voorkomt, dat wij den lust niet kunnen weerhouden, haar voor een groot deel hier over te nemen. Ons citaat zal den lezers een staaltje geven van het geheel „Uit menschen, paarden en zeer kostbaar materieel samengesteld, gaan hare aanschaffing en haar onderhoud met groote financieele uitgaven en eigenaardige bezwaren gepaard. De zeer uiteenloopende eischen, waaraan de manschappen en paarden moeten voldoen, maken de opleiding moeilijk en tijdroovend en eischen van het kader een veelomvattende kennis. Uit een en ander volgt, dat hare aanvulling in oorlogstijd dikwerf met onoverkomelijke bezwaren te kampen zal hebben, vooral daar, waar de industrie geen zoo hooge vlucht genomen heeft, dat uit eigen middelen in de beschikbaarstelling van het benoodigde mate rieel voorzien kan worden. Dit is oorzaak, dat vooral onder die omstandigheden, de vorming van een voldoend sterke reserve-artil lerie in tijd van vrede, zoo wat materieel als personeel betreft, op ruime schaal moet zijn voorbereid. De artillerie is hare nog steeds stijgende beteekenis verschuldigd aan de groote dracht en de trefkans van hare vuurmonden, de veel zijdige, voortdurend toenemende uitwerking van hare projectielen en den machtigen indruk, dien haar vuur zoowel op den tegenstander als op de eigen troepen teweegbrengt. Cl) Zie afleveringen No. 4 en 12 van dit Tijdschrift, jaargang 1894.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 26