DE DERDE EITGAVE VAN PLINZNER'S „SYSTEM DER PFERDE-GYMNASTIK." Dat binnen acht jaar drie uitgaven noodig bleken van een werkje, hetwelk zich betrekkelijk tot zulk een kleinen kring van lezers wendt, bewijst genoegzaam dat het algemeen gewaardeerd wordt. Trouwens de eerste editie was niet de eersteling op equestrisch gebied van dezen schrijver. Vroeger reeds had „das Gymnasium des Pferdes" zoo in als buiten Duitschland grooten indruk gemaakt; na de eerste en vóór de tweede uitgave van zijn „System der Pferde- Gymnastik" zond hij in het licht „Briefen über das Reiten in der Deutschen Kavallerie" en vóór de derde uitgave waren reeds twee edities verschenen van zijn „System der Reiter-Ausbildung." Een vruchtbaar schrijver dus die arbeidde op een geenszins onbewerkt veld, daarop veel nieuws voortbracht, hetwelk in botsing kwam met tot nu toe vrij wel algemeen gehuldigde denkbeelden, die niettemin (wellicht hier en daar huns ondanks) veel proselieten maakten. Terwijl „das Gymnasium des Pferdes" een vrij uitgebreid werk is (gelijk de schrijver zelf zegt is het de kennis van zijn leermeester Steinbrecht, door hem verzameld en te boek gesteld), wordt hier in beknopten vorm hetzelfde onderwerp behandeld. Ofschoon Plinzner in de voorrede van de eerste uitgave betoogt, dat het zijn bedoeling was de principen, waarop de dressuur van het soldatenpaard berust, in al hun eenvoud en van al het overtollige ontdaan, te schilderen en terwijl hij de hoop uitdrukt hierdoor eenig licht te zullen ontsteken in de hoogst geheimzinnige voorstellingen waarin de rijkunst zich nog steeds hult, meene men niet in zijn „System der Pferde-Gynmastik" een brochure te vinden die men op een achtermiddag doorlezende ook geheel in zich zal hebben opgenomen. Eensdeels steekt er daarvoor te veel in, zijn er te veel verrassfende nieuwe gezichtspunten in een klein bestek verzameld, welke voor de meesten zeker nadenken en herlezen vorderen, anderdeels kon de

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 33