363 1 zeepbakje, van geëmailleerd ijzer, 1 lepel, vork en mes, 1 blikopener en 1 kurketrekker, 1 blikken mok van nevenstaande doorsnede, met deksel en houten handvat. Aan den bodem is een schoteltje met opstaanden rand bevestigd. Door op dezen schotel spiritus te branden, kan men binnen één minuut warm water hebben. Na eenige oefening weet men precies hoeveel spiritus daarvoor noodig is. Chocolade in poeder en in tabletten (deze laatste zijn zeer nuttig bij het uitrukken, wanneer men niet zeker is op welk tijdstip eten verstrekt zal worden). 1 blik suiker (behoort niet tot de van landswege verstrekt wordende vivres), brandspiritus. Eenig keukengereedschap (per 4 officieren van een compagnie). Het is wenschelijk vooruit te bespreken, hoe men menage zal voeren, zoo mogelijk met alle officieren van een bataljon, of compagniesgewijze. Bij het 9e bataljon is steeds zooveel mogelijk gezamenlijk menage gevoerd, daarbij heerschte echter steeds een goede harmonie. Yoor de behoeften der eerste dagen is het wenschelijk per menage een kleine voorraad eetwaren (vooral beschuit) en dranken mede te nemen, doch dit is niet bepaald noodzakelijk. Yoor het verpakken en bewaren tegen bederf van bovenstaande arti kelen, zijn kleine stalen koffers (een tweetal) het meest geschikt. De slaapfournitures, eet-en waschgereedschap kunnen het best met het imitatieleer worden ingepakt. Voor het meevoeren der bagage heeft men aan één bediende niet genoeg. Hoewel er bij de laatste expeditie per luitenant slechts op één bediende werd gerekend, verdient het zeer aanbeveling er twee mede te nemen. Weltevreden, 14 Februari 1895. Hildering. Beveiliging van postduiven tegen roofvogels. (Met eene plaat). Ten einde postduiven op hunne tochten te beschermen tegen roofvogels, wordt door sommige duivenkweekers gebruik gemaakt van fluitjes, die aan de staartpennen van de vogels worden bevestigd. Als voordeel daar van wordt opgegeven, dat de roofvogels door het tijdens de vlucht ont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 378