364 stane geraas hun prooi niet durven naderen, terwijl ook het gefluit dienst doet als herkenningssignaal voor mede vliegende, afgedwaalde duiven. Aangezien het nu te Malang en in Atjeh herhaaldelijk voorkomt, dat duiven door roofvogels worden gegrepen en hetzij afgemaakt worden, hetzij gewond in hun hoK terugkeeren, werd in het voorgaande jaar te Malang met het aanbrengen van fluitjes een proef genomen. Dit viel te gemak kelijker, omdat ook somtijds door Inlanders „uit vermaak" duiven met der gelijke muziekinstrumenten worden toegerust. De fluitjes (soewangan's) werden te Djocjakarta gekocht (24 stuks voor f 1en waren voorhanden in twee soorten, de grootste wegende 2.45 gram, de kleinste 1.65 gram, dus van een zoo gering gewicht, dat zij de duiven niet noemenswaard belastten. De vorm van het instrument, de wijze van aanbrengen en eene toe geruste duif zijn op bijgaand schetsje aangegeven. De verkregen resultaten waren gunstig; de duiven waren dadelijk aan het instrument en aan het geluid tijdens het vliegen gewend en wat het voornaamste is, geene enkele van een fluitje voorziene duif kwam ver minkt of gewond in zijn hok terug. Het nadeel dat aan het gebruik van de bedoelde voorwerpen wordt toegeschreven, n.l. dat zij de roofvogels zouden lokken, werd te Malang niet ondervonden. Evenmin werd het bezwaar, dat zij de aandacht des vijands op de vogels vestigen, daargelaten nog dat een hoog- en snel vliegende duif al zeer moeilijk te treffen is, minder geacht dan het voordeel dat zij bleken op te leveren tot bescherming van de dieren tegen de in berg- en kuststreken veelvuldig voorkomende roofvogels. (Naar het verslag der practische oefeningen van het korps Genietroepen over 1894). Weltevreden, Februari 1895. H. W. Fischer. Ie Luit. Adj. Cijfers zonder commentaar. Bij het nagaan van de onlangs van de pers verschenen „Naam- en „Ranglijst der Officieren van het Koninkljjke Leger der Nederlanden en „van Nederlandsch Oost-Indië", jaargang 1895, bleek ons, dat er op 1 Januari j.l. aanwezig waren: Bij het Nederlandsche leger: a. ridders van de Militaire Willemsorde17 (1) (1) Allen voormalige gedetacheerden bij het Indische leger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 379