HET SCHIETEN HET GRANATEN TE VELDE» In den jaargang 1893 van het Indisch Militair Tijdschrift, aflevering N°». 9 en 10, vindt men onder den titel van„Beschouwingen over het Granaatvuur" een artikel van de hand van den 1» luitenant der artillerie J. U. van Loon, waarin een streng oordeel wordt geveld over de tot nu toe in gebruik zijnde schietregels. Uitgaande van wetenschappelijk zeer logische beginselen, komt de schrijver door eene betrekkelijk eenvoudige redeneering tot schietregels, die zeker even practisch en bruikbaar zijn, als die welke tot nu toe gevolgd werden en bovendien juist, doordat zij berusten op wetenschappelijke gronden, boven deze het voordeel hebben van meer kans te geven om snel en zeker in te schieten. De geheele redeneering wordt echter alleen toegepast op het schieten met vestinggeschut, terwijl toch ook dezelfde beginselen, met de noodige wijzigingen toegepast op het schieten met granaten te velde, aanlei ding zouden kunnen geven tot de samenstelling van schietregels voor het veldgeschut, waaraan dezelfde voordeelen verbonden zijn. Wij hebben getracht dit te doen, na alvorens de bovenbedoelde beginselen eenigszins te hebben gewijzigd naar eigen inzicht. Ter vergemakkelijking van het overzicht zullen wij de gronden, waarop de theorie in bovengenoemd stuk is gebouwd, in het kort uiteenzetten en aangeven in hoeverre wij het daarmede eens zijn of wijziging noodig of wenschelijk achten. I. Bij de beoordeeling van de waarde eener opzethoogte, hetzij die gebruikt wordt bij het grens- of groepschieteu, of bij het voortge zette vuur, is het voordeelig om niet alleen te letten op de uitkomsten, met de gebezigde opzethoogte verkregen, maar wel degelijk ook die in aanmerking te nemen, die verkregen zijn met vroeger gebruikte opzethoogten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 435