85 Te velde moeten de privaten liefst boven stroomend water en benedenstrooms van de barakken geplaatst worden en op behoorlijken afstand van het troepenlogies, de keukens en de waterputten gelegen zijn. Kan men ze niet boven stroomend water plaatsen, dan moet men zorgen, dat het daatin verzamelde geen aanleiding tot verontreiniging van den bodem geeft. Over de noodzakelijkheid van desinfectie der ontlastingen spraken we reeds. Dat zitplaatsen rein gehouden dienen te worden, is dringend noodzakelijk; evenzoo mogen privaten van buiklijders niet door gezonden gebruikt worden. Last not least is het onze taak bij den soldaat de overtuiging ingang te doen vinden, dat hij zelf bij het behoorlijk reinhouden der privaten het meeste belang heeft (vergelijk Alg. order 1870 N°- 156). Niet minder noodig en belangrijk zijnde maatregelen tegen de voor beschikkende oorzaken van darmziekten te velde. Yeel gevaar levert het kouvatten op. Als ruwe invloeden getrotseerd moeten worden, zal het onze taak zijn de nadeelige gevolgen te beperken. Zoo kan men, waar natte kleeding of schoenen na een marsch niet terstond met droge verwisseld kunnen worden, door middel van een stimulans, in den vorm van jenever, koffie, krachtige warme soep of ander warm voedsel, een heilzame reactie van de huid opwekken. Doch dit zijn slechts tijdelijke en onvoldoende middelen. "VVaar eenerzijds terecht van het beginsel wordt uitgegaan om op veldtochten, die langer dan een dag duren, slechts het allernoodzake lijkste mede te voeren, zou het misschien wel niet onuitvoerbaar zijn om in den ransel, die toch minstens medegaat, wat meer kleeding als extra- verschooning te bergen; aan den billijken eisch om veel en lichte kleeding mede te voeren, moet de veldransel uit een practisch sanitair oogpunt voldoen. Op het lichaam in rust heeft warmteonttrekking grooter invloed dan op een in beweging. Vandaar den goeden zin van het voorschrift de rustplaatsen tijdens den marsch buiten sterken wind te kiezen en zich des nachts met de sprei, of in koele nachten met sprei en kapot- jas te dekken. De ondervinding heeft geleerd, dat plaatselijke bedek king van den buik door een band een nuttigen beschermenden invloed op de buikorganen uitoefent; de verstrekking is dus gemotiveerd

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 100