86 onder omstandigheden, waarbij een aandoening van die organen te vreezen is en diene dit alsdan aan alle manschappen te geschieden, om de zekerheid van meer beveiligd te zijn te verkiezen boven het experiment. Met meer détails betreffende de vermijding van het koudevatten, o. a. ontstaande door het slapen op den grond, de bescherming tegen bodemvocht door legering op imitatieleder, op bamboezen britsen enz. zal ik U hier niet ophoudenhet essentieele meen ik te hebben aangegeven. De schadelijke beteekenis van stagnatie van faeces in den darm heeft Yirchow (1) toegelicht en hij schreef het aan stoelverstopping toe, dat in den oorlog van '70 niet weinigen der zwaar gewonde soldaten zeer spoedig door dysenterie aangetast werden. De voor naamste andere hulpmomenten voor het ontstaan van darmziekten te velde werden reeds te anderer plaatse besproken. Zijn eenmaal de darmen aangedaan, dan doen zich van daaruit velerlei ziekmakende invloeden op het geheele lichaam gelden, die ten slotte het individu ten gronde kunnen richten. Hier moet de geneeskunde reddend tusschenbeide komen. Heeft zij den waren aard van het darmproces herkend, ligt bijv. malaria aan het darmlijden ten grondslag, dan wordt chinine te rechter tijd en in werkzame giften voorgeschreven. Zijn voor de algemeene voeding gewichtige organen aangetast, dan komt plaatsverandering in aanmerking. Geleid door het betere besef van het groote nut der toepassing van het stelsel van spoedige eva cuatie op ruime schaal, heeft - de militaire geneeskundige dienst in Ned.-Indië er niet weinig toe bijgedragen om honderden van solda tenlevens te sparen. Het is een analogon van de schitterende resultaten voor den gezondheidstoestand der Engelsche troepen in den Krimoorlog, ver kregen door het op rigoureuse wijze toepassen van het stelsel van verandering van bivouak. Twee legers waren daar aan dezelfde klimaats invloeden blootgesteld en op denzelfden bodem gelegerd, beide voorzien van de beste artsen en toch was de sterfte bij het Fransche leger zooveel grooter dan bij het Engelsche. Yijftien millioen francs werden door (1) R. Yirchow. Kriegstyphua und Ruhr. Yirchow's Archiv. Band 52.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 101