BOEKAANKONDIGING. De Oorlog in Nederlandsoh-Indië, door D. Brakel, kolonel der infanterie van het Ned.-Ind. Leger, met een voorwoord door F. de Bas. Arnhem, Stenfert Kroese en Van der Zands, 1895. De krijgskundige literatuur over Nederlandsch-Indië is niet rijk aan geschriften, die het gebied van het krijgswezen ontsluiten voor niet-mili- tairen die daarin belangstellen of door hun werkkring noodwendig daar mede in aanraking komen. En dit is eene bepaalde leemte, want vooral in de koloniën, waar het gezag over de onderworpen volken in hoogste ressort berust op de macht van den overheerscher om zijn wil te doen eerbiedigen, is de kennis der krijgsmacht en der wijze waarop zij gebruikt wordt, een eisch voor hen, die geroepen zijn om dat gezag uit te oefenen. Als eene verdienstelijke poging om deze leemte aan te vullen is te begroeten het bovenvermelde werk van den kolonel Brakel, de bekende auteur der proeve eener organisatie van het Ned.-Indische leger, welke door de Yereeniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap in 1889 werd uitgegeven. In zijn thans verschenen boek behandelt de schrijver in een tiental hoofdstukken in beknopten doch tevens zakelijken vorm: de aanleiding en regels van den oorlog, in het bijzonder met betrekking tot onze bezittingen, de algemeene en rechtstreeksche voorbereiding tot den oorlog, de bevelvoering, de tactiek, de strategie, het krijgsplan, de pacificatie en den staat van oorlog en beleg en vindt daarbij gelegenheid o.m. de taak van land- en zeemacht, de actueele organisatie van het leger, de voor bereiding van expeditiën en het verband tusschen politiek en krijgvoering in het licht te stellen. Zoude het geven van enkele voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis ter toelichting van de vele behartigingswaardige grondregels en wenken, vooral voor niet-deskundigen in krijgszaken, de waarde van het geheel zeker hebben verhoogd en ook de lectuur en studie van het werk aan trekkelijker hebben gemaakt (de schrijver heeft gemeend zich daarvan te moeten onthouden) ook zooals het daar is, verdient het boek ten volle gelezen en overdacht te worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 107