EEN NIEUWE VUURMOND VOOR EXPEDITIEN IN MOEILIJKE TERREINEN. Onder de verschillende bezienswaardigheden op artilleristisch gebied, welke de jongste tentoonstelling te Antwerpen te aanschou wen gaf, trok, ook bij niet-deskundigen, in het bijzonder de aandacht een in de Congo-afdeeling opgesteld kanon van 4.7 cM., ingezonden door de Société Cockerill te Seraing. Niet alleen aan de plaats waar, maar ook aan de wijze waarop het was tentoongesteld, was deze belangstelling te danken, daar behalve het gemonteerde kanon, tevens te zien was de wijze waarop het door middel van koelies (door levens- groote pleisterbeelden voorgesteld) met bedieningsgereedschappen en munitie kan worden vervoerd. Bovenvermelde maatschappij verschafte ons welwillend de gevraagde inlichtingen, waaraan wij het navolgende ontleenen. Het kanon is van het type Nordenfelt, heeft, als boven is gezegd, 4.7 cM. kaliber, bij een lengte van 24 kalibers en ligt op een ver- deelbare affuit. Het gemonteerde kanon is voorgesteld op PI. I, terwijl PI. II te zien geeft, hoe de affuit wordt uiteengenomen om door koelies of op paarden of muildieren te worden vervoerd. De grondstof is Martin-Siemens-staal, waaruit de vuurmond in één stuk is gegotenhet sluitstuk met zijne onderdeelen is eveneens van staal vervaardigd. De tappen zijn aan hun uiteinde van een rondloopende verdikking voorzien; de dus gevormde ringen komen bij opgelegden vuurmond aan de buitenzijde der tappannen en werken daardoor mede, om de zijwanden der affuit des te steviger te verbinden. De richt- middelen zijn aan de linkerzijde aangebracht; de vizierkorrel is in een daartoe vóór den tap aangebrachte nok geschroefd, de in graden en afstanden verdeelde opzet is geplaatst in een in de kulas geboord verticaal gat en kan met een klemschroef worden vastgezet. Aan de cylindervormige kulas bevinden zich overigens verschillende insnij dingen en ligplaatsen voor het draagstuk, den uitnemer en de assen, Dl. II, 1895. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 120