104 waarom deze deelen wentelen. Het laadgat is van twee segmenten schroefdraad voorzien, waarin bij gesloten stuk de draden der sluit- schroef grjjpen. De 20 trekken hebben eene toenemende helling. Het sluitstuk is, zooals uit het bovenstaande blijkt, volgens het type schroefsluiting en bestaat uit de sluitschroef, het draagstuk, de kruk, den uitnemer en het ontstekingstoestel. Dit laatste bevindt zich in een uitholling in de sluitschroef en bestaat voornamelijk uit een slag- pin en een trekker, welke door middel van twee spiraal veeren en een van insnijdingen voorziene cylinder of geleider bij het openen van het stuk gespannen worden, ongeveer op de wijze als de slagpin bij het achterlaadgeweer kl. kal. Bij gesloten sluitstuk staat de kruk horizontaal. Door haar van rechts naar links */4 slag om te draaien, wordt de sluitschroef uit de schroefdraden in het laadgat vrij gemaakt, maar grijpt tevens in de draden van twee segmenten moerschroef op het draagstuk aangebracht, waardoor sluitschroef en draagstuk één geheel vormen; gelijktijdig wordt de slagpin gespannen. Door nu het sluitstuk naar zich toe te trekken, draait dit om de as van het draagstuk naar rechts, waardoor het laadgat vrij komt en tevens de uitnemer in beweging wordt gebracht, die de metalen kardoes huls naar buiten werpt. Om het stuk weder te sluiten, wordt het sluitstuk naar links gedraaid en vervolgens de kruk */4 slag van links naar rechts bewogen. Hierbij wordt de lading door de sluit schroef vooruit gedrukt en op zijn plaats gebracht. De slagpin kan onmogelijk ontspannen worden, vóór dat de kruk een volledige 1/t slag is omgedraaid; het schot kan dus eerst afgaan, nadat het stuk geheel gesloten is. De haak van het aftrektouw wordt daartoe in het even achter uit het sluitstuk uitstekend oog van den aftrekker gehaakt, waarna door een korten ruk deze de slagpin vrij maakt, die nu vooruitschiet en het slaghoedje van de kardoes treft. Een nauwkeuriger beschrijving van het sluitstuk en zijne onder- deelen is zonder teekeningen niet mogelijk, weshalve wij haar dus achterwege laten. Omtrent verschillende afmetingen en andere gegevens betreffende kanon, affuit en munitiën, verwijzen wij naar de hierachter gevoegde tabel. De affuit bestaat uit: twee plaatstalen zijwangen, elk voorzien

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 121