106 een draagboom gehangende kleinere onderdeelen worden in lederen of waterdicht linnen zakken geborgen. Op paarden of muildieren vervoerd, wordt de last aldus verdeeld 1. het kanon. 2. de beide raden, de richttoestel en een munitiekist met 10 schoten. 3. de affuit in haar geheel zonder de onder 2 vermelde deelen. Bovenstaande korte beschrijving moge met behulp der. platen vol staan, om een denkbeeld te geven van de inrichting van den besproken vuurmond. Het is voornamelijk met het oog op de groote moeilijkheden ondervonden bij het medevoeren van zelfs het lichtste geschut bij zoo genaamde „overzeesche" expeditiën, dat wij het der moeite waard achtten hierop de aandacht te vestigen. De lezing der rapporten van de meeste kleine expeditiën leert ons, dat zelden of nooit van trek- of draagdieren kon worden gebruik gemaakt; integendeel, de enkele malen, dat zulks werd beproefd, waren deze dieren slechts totover last. De kanonnen van 8 cM. Berg en 7 eM. A. Berg zijn niet geschikt om door koelies te worden vervoerd, zij zijn te zwaar en de affuiten zijn door hun vaste as en niet of niet genoegzaam verdeelbare affuit lijven hoogst bezwaarlijk te vervoeren. Meestal moet men zich dus behelpen met Coehoornmorfieren, wel is waar een lichte vuurmond, doch die door zijn geriDge trefkans en daardoor onvermijdelijke munitie verspilling een grooten nasleep van koelies voor het munitievervoer noodig doet zijn, daargelaten nog, dat de uitwerking nagenoeg nihil is. Het hier beschreven kanon voldoet o. i. aan de eischen, welke te stellen zijn aan een vuurmond, geschikt om te worden ingedeeld bij expeditiën in onze moeilijke, voor trek- en draagdieren onbegaan bare, Indische terreinen. Gemonteerd zijnde, kan het in vijf minuten tijds worden gereed gemaakt voor het vervoer en in hetzelfde tijdsbestek weder worden ont pakt en opgelegd. De verschillende onderdeelen zijn met zorg en zoodanig geconstrueerd, dat verwisseling daarvan in korten tijd kan geschieden. "Verwisseling van het ontstekingstoestel gedurende het vuren brengt daarin een oponthoud van slechts 1/2 minuut te weeg. Het gebruik van metalen kardoeshulzen maakt het medevoeren van reserve-gas- afsluitende deelen overbodig, evenzoo van pijpjes. Een andere factor,

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 123