107 welke hierbij in rekening kan worden gebracht, is, dat het nat worden der munitie op verre na niet die nadeelige gevolgen heeft als bij het medevoeren van saaien kardoezen het geval is en dit voordeel kan bij mobiel geschut niet gering worden geacht, getuige de vele processen-verbaal van door vocht onbruikbaar geworden kardoezen, niet alleen bij expeditiën, maar ook bij marschen en oefeningen in het garnizoen. Een niet minder groot voordeel is, dat eea éénmansvracht 10 schoten bevat, terwijl bij ons berggeschut en de Coehoornmortieren slechts 4 schoten per koelie (zoo wij ons niet vergissen) kunnen worden medegevoerd, alzoo een belangrijke besparing aan dragers. Het opgelegde stuk kan door twee man over aanzienlijke afs tanden vervoerd en gedurende het vuren zelfs door een min over betrek kelijk grooten afstand verplaatst worden; de bediening kan door drie man gemakkelijk geschieden, die tevens voldoende zijn om het stuk voor het vervoer gereed te maken. De zoowel met gewoon (kiezel) als met rookeloos buskruit geno men proeven zijn niet in genoegzaam aantal gedaan, om gegevens te verschaffen omtrent de trefkans en uitwerking. Omtren t de aan- vangssnelheid vindt men in de tabel een paar gegevens. Nadere in Indië te nemen proeven zouden moeten uitwijzen, in hoever deze vuurmond in de practijk zou blijken de voordeelen te bezitten, welke hier zijn aangegeven en tevens tot het ver krijgen van ballistische gegevens. Mochten zulke proeven tot een bevredigende uitkomst leiden, dan gelooven wij dat de artillerie daardoor verrijkt zal worden met een vuurmond, die niet alleen zich eigent voor gebruik bij kleine excursiën, maa r ook als uitval- geschut en ter bewapening van posten tegen een Inlandschen vijand uitmuntende diensten kan bewijzen. De betrekkelijk geringe kosten van aanschaffing kunnen daartegen geen beletsel zijn en zouden reeds gedeeltelijk worden opgewogen door de opruiming van meer dan één geschutsoort, die zou kunnen komen te vervallen. Ten slotte volgen hieronder eenige gegevens omtrent gewicht, afme tingen enz. van vuurmond en munitiën, benevens enkele ballistische gegevens; deze laatste afkomstig van schietproeven op het schietter- rein der maatschappij, zoowel van harentwege, als door eene com missie voor den Congostaat gedaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 124