Ill protesteerde deze tegen zulk eene handelwijzehet bevel kwam van de Naniwa. Lang nog bleef de kruiser op de plaats, doch behalve den Eügel- schen kapitein en den kwartiermeester werd niemand meer door het Japansche schip opgenomen. Yon Hanneken werd door een Koreaan- schen visscher, een veertigtal Chineezen door de Fransche kanonneer boot Lion gered. Bijna alle overigen vonden hun graf in de golven en terecht is den bevelhebber der Naniwa van zijne onmenschelijke handelwijze een verwijt gemaakt. Ik moet hierbij evenwel opmerken, dat bovenstaand verhaal om trent het Kow-Shing incident aan Engelsche bladen ontleend is, die, zooals we reeds opmerkten, althans in den aanvang des oorlogs niet vóór Japan geporteerd schijnen te zijn geweest. Gevecht lij Sekan (Asan, Yashan). Oorlogsverklaring. Den 258n Juli begaf zich het Japansche landingskorps (9° brigade der 5e divisie), dat zich, zooals we gezien hebben, te Seoel bevond, in Zuidelijke richting op marsch, ten einde de Chineesche troepen, welke te Sekan gekampeerd waren, aan te tasten, alvorens belangrijke ver sterkingen uit China konden zijn aangerukt. De brigade, onder bevel van den generaal Osjima, bestond uit 4 bataljons, 2 batterijen en eenige cavalerie (op voet van vrede) en was nog geen 4000 man sterk; 2 bataljons waren ter bezetting van de hoofdstad achtergelaten. In den middag van den tweeden dag werd voeling met den vijand verkregen: de Japansche cavalerie slaagde er in, die der tegenpartij terug te drijven. Nog slechts een paar dagmarschen scheidde het korps van de vijandelijke stellingen, welke zich ten Noorden van Sekan uit strekten. Op den 28en werd een bivouak betrokken in contact met den vijand en reeds toen werden vrij gedetailleerde bevelen gegeven voor den aanval, welke den volgenden dag zou plaats hebben. Na afscheiding eener reserve, uit 2 compagnieën infanterie en 1 eskadron bestaande, werd de brigade in twee colonnes verdeeld. De meest Westelijke, welke op eenigen afstand gevolgd werd door de reserve, waarbij voorloopig de artillerie (8 stukken berggeschut) was ingedeeld, zou in de richting van Asan voorwaarts rukken. De linkercolonne was tot omtrekking van 's vijands rechtervleugel bestemd. Hierin zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 128