DE OORLOG TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. Met eene schets van het operatietooneel op plaat. Dank zij de belangen der Europeesche mogendheden, die op het behoud van het status quo in het Oosten bedacht, den krijg van nabij gevolgd hebben, heeft het niet aan uitvoerige berichten van het oorlogstooneel ontbroken, berichten evenwel, die dikwerf volkomen met elkaar in strijd, in alle gevallen een bijzonder cachet droegen naar de bronnen, waaruit ze voortkwamen. Om, zoolang niet de officieele rapporten bekend zijn, eene studie op strategisch, tactisch, of volkenrechterlijk gebied te maken, zou ondoenlijk, minstens genomen zeer gewaagd zijn. Toch kan het voor hen, die niet in staat zijn de verschillende bronnen te raadplegen, welke ons in deze licht verschaffen, misschien niet ongewenscht zijn met eene verhandeling kennis te maken, waarin de gebeurtenissen en feiten in hunne chronologische volgorde zijn nedergesteld. Het is met dit oogmerk, dat ik het navolgende aan de Redactie van het Indisch Militair Tijdschrift aanbied. Mocht après-coup blijken, dat ik over sommige punten onjuiste voorstellingen gaf, ik bied vooropstellende dat ik te goeder trouw was en, uit de velerlei berichten ziftende, het „du choc des opinions jaillit la vérité" gemeend heb waar te maken bij voorbaat mijne verontschuldigingen aan. Het aanvankelijke tooneel van den strijd [Korea) en de oorzaken tot de verwikkelingen. Alvorens tot de eigenlijke oorlogshandelingen over te gaan, zal ik enkele bijzonderheden mededeelen aangaande het schiereiland Korea Coraïdat voor een belangrijk gedeelte het tooneel, en ook Dl. II, 1895. 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 12