115 De vloot, de 3®, 5® en 6® divisie (1) werden mobiel gemaakt. De 9® brigade, welke op voet van vrede in Korea geland was, kreeg hare aanvulling naar Tsjimoelpo toegevoerd en in den aanvang van Augustus stak de rest der 5e divisie naar het schiereiland over. Hoewel het korps aanvankelijk te Fusan landde, met het doel om Seoel van daaruit te voet te bereiken, werd het weder ingescheept, zoodra de Japansche oorlogsbodems er van overtuigd waren, dat de Chineesche vloot hare havens niet verlaten wilde en dus ook de troepentransporten te water niet zou bemoeilijken. Onder eene sterke bedekking van kruisers werd de divisie toen naar Tsjimoelpo overgebracht, alwaar zij nog vóór de helft van Au gustus aankwam. Enkele dagen later had de Divisiecommandant, de generaal Nodzoe, zijne beide brigades te Seoel vereenigd. In den aanvang der volgende maand landde nog de gecombineerde 12e brigade (o.a. uit de infanterieregimenten 14 en 24 samen gesteld) (2) en de 6® brigade der 3® divisie. De maarschalk Jamagata, welke tot bevelhebber van deze 1® armee benoemd werd, kwam toen eveneens in Korea aan. Half Augustus marcheerde generaal Nodzoe met zijne macht van Seoel af in de richting van Ping-jang. De eerste 60 KM. werden in een colonne afgelegd, doch nabij het plaatsje Kai-sjeng (Kai-song) werden drie colonnes geformeerd: de rechter-, ter sterkte van 1 bataljon van het 12e regiment, 1 bataljon van het 21e regiment, 1 peloton cavalerie, en 1 batterij stond onder commando van den generaal Tatsoemi, de middencolonne onder den generaal Osjima was samengesteld uit het 11® regiment, 2 bataljons van het 21®, 1 eskadron cavalerie, 2 bergbatte- rijen, 2 compagnieën genietroepen en 1 ambulancekorps, terwijl de gene raal Nodzoe de rest der troepen, als linkercolonne, commandeerde. Het 1® bataljon van het 22® regiment werd in Tsjimoelpo en Seoel achtergelaten. Ongeveer terzelfdertijd, dat het korps afmarcheerde, kwamen de (1) De 8e divisie bestond uit de 6e en 6e brigade (Inf. regimenten 6 en 18 7 en 19) 56 v 9eenl0e 11 en 21—12 en 22) 6e i> v He en 12e 13 en 28 14 en 24) (2) Later voor de operatiën tegen Port-Arthur bestemd. Zij werd daartoe einde Ootober weder te Tsjimoelpo ingesoheept.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 132