117 optreden gelogenstraft en het opereerende leger vervolgde zijnen marsch. Den 12en September had de kolonel Sato, welke het le echelon der 5e brigade, bestaande uit het 18e regiment, 1 peloton cavalerie en 2 batterijen, aanvoerde, het dorpje Sung-tsjun (Syong-Tjyen) gepasseerd. Generaal Bako met het 2e echelon was nog verder achter. Generaal Osjima bevond zich ten N. van Tsjoeng-wa (Chungkwa) op weinige kilometers van de vijandelijke stellingen. Generaal Tatsoemi was de Taidong overgegaan, terwijl de linker colonne onder den generaal Nodzoe, welke op 10 en 11 September de rivier onder tal van moeilijkheden bij Hoang-tsjoe gepasseerd had, nog ongeveer 50 kilometers van Ping-jang's Westelijke muren ver wijderd was. De opperbevelhebber was toen nog niet bij het leger aangekomen. Hoewel de voortrukkende troepen hier en daar de vijandelijke voorposten moesten terugwerpen, hadden geene ernstige gevechten plaats en leverde de natuurlijke gesteldheid van het terrein de grootste moeilijkheden. Den 13en September nam de middencolonne onder generaal Osjima de verst vooruitgeschoven vijandelijke versterkingen zonder op noemenswaardigen tegenstand te stuiten; in den morgen van den volgenden dag zette hij den aanval voort op bet versterkte bruggen hoofd. Het welgerichte artillerievuur des verdedigers bracht dien aanval echter tot staan: zijne twee batterijen berggeschut, dat zooals we vroeger aangaven slechts eene schootsverheid tot 1800 M. heeft, bleken ontoereikend om het vijandelijk geschutvuur tot zwijgen te brengen. De aanvalstroepen waren genoodzaakt te retireeren en het was slechts aan het persoonlijk ingrijpen van Osjima te danken, dat de terugtocht niet in een overijlde vlucht ontaardde en een tegenaanval der Chineezen kon worden afgeslagen. Men moest zich dien dag bepalen tot de versterkingen, welke den vorigen dag genomen waren. Niettegenstaande het geleden échec, had de generaal Osjima door zijne manoeuvre bereikt, dat de hoofdaanval van deze zijde verwacht werd, en alzoo de aandacht afgeleid van den rechteroever der Taidong, alwaar den 15on de eigenlijke beslissing viel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 134