118 Reeds vroegtijdig schijnt op dien dag de aanval door de drie colonnes aan deze zijde der rivier ondernomen te zijn; volgens de „Army and Navy Gazette" reeds te 3 uur v. m. Het eerst kwam de kolonel Sato in contact met den vijand, spoe dig door de brigade Tatsoemi ondersteund Het terrein was hier aan de Noordzijde der stad uiterst moeilijk. Toch gelukte het weldra, om den verdediger uit zijne steenen versterkingen te verdrijven. Generaal Nodzoe, die uit het Zuiden opgerukt was, had zich tegen den middag meester gemaakt van de drie meest Westelijke schansen, en later op den dag van de linie van versterkingen, die ten Zuiden tegen de stad aansluit. Een cavalerieaanval van 600 Mantsjoeruiters, op de colonne Nodzoe ondernomen, werd door het infanterievuur met groote verliezen afgeslagen. Tegen het vallen van den avond waren nog alleen de stad en de citadel in handen der Chineezen. Een groot deel hunner was reeds in den loop van den dag (15 Sept.) in de richting van Suk-tsjun gevlucht; in den nacht van 15 op 16 volgden meerderen. Wel had generaal Nodzoe een detachement in Noordelijke richting afgezonden, om den terugtochtsweg af te snijden, doch het gelukte nog aan velen om te ontkomen. Het 2e echelon van de brigade Osaka, dat tot hetzelfde doel rechts was afgeweken, kwam niet op tijd ter plaatse. In den vroegen morgen van den 16en September rukten de Japanners van drie zijden in de bijna ontruimde stadhet eerst de colonne Osjima, welke den vorigen dag geen deel aan den strijd genomen had. Het verlies der Chineezen bedroeg ongeveer 3000 man aan dooden en gewonden, 600 aan gevangenen, terwijl dat der tegenpartij 600 bedroeg, waaronder 11 officieren. Een der officieren, welke in het Chineesche leger de krijgsverrich tingen in Korea heeft medegemaakt, richtte na den strijd bij Ping- jaDg een zeer interessant schrijven aan een der Engelsche bladen, dat over de Chineesche strijdkrachten waarvan zoo weinig betrouw bare berichten zijn ingekomen in vele opzichten licht verspreidt. Dit schrijven werd in zijn geheel in de aflevering van 22 December 1894 der Army and Navy Gazette opgenomen. Hierin wordt de nederlaag bij Ping-jang in de eerste plaats aan den Generaal Wei (Ju-Kuei)

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 135