120 dezer berichten uit het Chineesche leger niet getwijfeld te worden, dan kan de val van eene sterkte als Ping-jang in enkele dagen tijds geene verwondering meer baren. Onmiddellijk na den slag zetten de Japanners hunnen marach naar de Koreaansche grens voort. Met Ping-jang verloor China zijnen invloed op Korea en het werd voor Japan slechts eene quaestie van tijd, om het bestuur van het schiereiland op vaste basis te schoeien. Zeeslag aan de Jaloemonding {Haï- Yang of Hai-yun-tan). Zoodra de ingekomen berichten te Tien-Sin de overtuiging ves tigden, dat het Japansche leger zich naar Ping-jang op marsch gezet had, besloot Li-Hoeng-Tsjang versterkingen te zenden, ten einde het bezit van Korea zoolang mogelijk te betwisten. Een transport van ongeveer 6000 man werd den 14en September te Takoe ingescheept, met bestemming naar Takoesjan nabij de Jaloemonding. Voornamelijk ten gevolge van het drijven van von Hanneken, welke inmiddels aan admiraal Ting was toegevoegd, werd het geheele N. Chineesche eskader bestemd, om de zes transportschepen te dekken: wel is waar werd uitdrukkelijk verboden om een slag met de Japan sche vloot te provoceeren, doch hij behoefde althans niet ontweken te worden. Den 16en 's morgens, toen de beslissing in Korea reeds gevallen was, begon de ontscheping: de weinig diepgaande vaartuigen anker den nabij de landingsplaats, de overige op 15 a 20 KM. afstand. Den 10en September had het Japansche eskader Hirosjima verlaten als dekking van een dertigtal transportschepen, welke versterkingen voor het opereerende leger naar Tsjimoelpo zouden overbrengen. Vier dagen later te bestemder plaatse aangekomen, werd het zooge naamde 3® vliegende eskader (Kongo, Katsoergi, Jamato, Tenrio, Moesatji en Takao) bestemd tot het dekken der landing. De rest begaf zich naar de monding der Taidong-rivierzij kwam daar aan, toen de aanval op Ping-jang reeds begonnen was (15 Sept.) en vier oorlogs bodems (Maja, Tjsokai, Tsoekoesji en Banjo) werden de rivier opge zonden, ten einde zoo noodig het leger te steunen. Admiraal Ito

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 137