122 vuren werdeD gemaakt. Te 12.09 seinde de Japansche admiraal, dat er gevuurd zou wordeD, zoodra de vijand nabij genoeg was, tevens zuinigheid met de munitie aanbevelende. Om 12.30 avanceerde het vliegende eskader met eene snelheid van 10 knoopen tegen den vijandelijken rechtervleugel. Te 12.45 was het hoofd ongeveer 6 KM. van de Chineesche linie, welke met eene snel heid van 8 a 9 knoopen naderde, verwijderd. Deze opende op dat oogenblik het vuur, doch de granaten vielen alle te dicht. Het vliegende eskader vermeerderde hare snelheid tot 14 knoopen en op 3 KM. afstand gekomen, beantwoordde het voor het eerst het vijandelijke vuur: bet was toen 1.05. De Tsjao-joeng en de Jang-wei, de twee uiterste schepen, hadden het meest van het Japansche vuur te lijdende eerste vatte weldra vuur, helde naar stuurboord over en zonk bijna oogenblikkelijk. Nauwelijks den vijandelijken rechtervleugel voorbij, zwenkte het vliegende eskader naar links, daar aan bakboordzijde een torpedo- aanval dreigde. Het hoofdeskader beschreef een boog naar rechts, daarbij telkens de volle laag gevend. De Hiei kon de vaart van 10 knoopen, waarmede dit eskader naderde, niet volhoudenzij raakte achter, met de Foeso, welke de achterspits vormde, vlak bij haar. Ter hoogte van het centrum der Chineesche linie gekomen, openden de zware pantserschepen een krachtig vuur op de Hiei. De afstand bedroeg nog geen KM. Terecht vreezende, dat zij in dezelfde rich ting doorvarende door een der vijandelijke schepen zou geramd wor den, veranderde zij plotseling van koers en ging op nog geen 500 M. M. afstand tusschen twee der vijandelijke bodems door. Twee tor pedo's werden op haar afgeschoten, welke slechts enkele Meters misten. Krachtig van haar vuur gebruik makende, doorbrak zij zoo de Chineesche linie, en de koorde volgende van den boog, dien het hoofdeskader gemaakt had, sloot zij zich weer bij dit aande manoeuvre was prachtig. Nog voor zij evenwel hare plaats in de gevechtsorde had ingeno men, trof haar een granaat van de .King-joeën, welke doordrong in de tot ziekenzaal ingerichte longroom, en vele gewonden doodde: te 1.55 seinde de Hiei, dat er brand was uitgebroken. Ook de Akagi was van de rest van het eskader gescheiden, hetzij

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 139