125 verdween het eerst en de schroeven sloegen nog boven water. Luide hoera's stegen uit de Japansche schepen op. Het Chineesche vlaggeschip bracht de Matsoesjima veel letsel toe, door de Tsjen-joeën, die het op meesterlijke wijze tegen den aanval der andere Japansche schepen dekte, bijgestaan. Het pantser dier beide Chineesche slagschepen bleek op den afstand, waarop met de zwaarste Japansche granaten gevuurd werd(+ 8 KM.), ondoordring baar te zijn. Een 30.5 cM. granaat trof de Matsoesjima, ontplofte op eenige ammunitie en doodde een veertigtal manschappen, terwijl een even groot aantal gewond werd. Een kanon werd gedemonteerd. Een brand brak uit, doch werd dadelijk gebluscht. De nog be schikbare manschappen, waaronder de muzikanten, werden aan de kanonnen gezet. De schade aan het Japansche vlaggeschip toege bracht was zoo groot, dat admiraal Ito met zijn staf aan boord der Hasjidate overging. (1) Het eerste Chineesche schip, dat zich aan den strijd onttrok, was de Tsi-joeën, welke alleen even met de Naniwa in contact geweest was. Hare schade was gering, ofschoon de commandant, de later wegens lafheid onthoofde kapitein Pong, aanvoerde, dat tengevolge van het te snel vuren uit haar eigen zwaar geschut (15 en 21 cM.) dit onbruikbaar geworden was. Er waren aan boord slechts 7 a 8 dooden. Ofschoon de Engelsche machinist Hoffmann in de China Gazette de zaak van Pong bepleit en hem het slachtoffer noemt eener geheime samenzwering, wordt toch vrij algemeen de beschuldiging van lafheid tegen den genoemden gezagvoerder geuit. (2) De Lai-joeën vatte vuur, terwijl de King-joeën, welke haar te hulp kwam, door de Josjino en de Takatsjiho werd aangevallen. De strijd tegen het pantserschip was hevig. Aanvankelijk op een afstand van (1) Volgens „the Army and Navy gazette" (No. 1810) geschiedde dit gedurende den strijd. (2) Zeer heftig is in deze de North China Daily News, welke zich als volgt uit drukt: Vroeg op den dag seinde hij (Fong), dat zijn schip deerlijk gehavend was en ging hij er van door. Maar zijn kennis van sturen en als loods bleek gewaagd te zijn aan zijne dapperheid, want hij ramde een ander Chineesch vaartuig (de vluch tende Jang-wei) en stoomde vervolgens full speed naar Port Arthur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 142