129 Doch ook de torpedo's der groote schepen kwamen niet tot haar recht. Admiraal Colomb breekt eene lans ten gunste der kleine schepen, terwijl ook volgens hem geen kanon het gewicht van 25 ton moet te boven gaan. (1) Ook de gewezen adviseur aan het Japansche depar tement van marine, capt. John iDgles, is vrijwel van hetzelfde gevoelen: „This battle tends to show the enormous power of modern naval weapons of oifeoce, and rather to depreciate heavy guns behind thick armour, and that after all there is not so much difference as might be supposed between a battleship and a cruiser." (2) De kapitein ter zee A. T. Mahan der Yereenigde Staten besluit, dat de vloot, welke transportschepen moet begeleiden, belangrijk sterker dan die der tegenpartij moet zijn. Admiraal Ting was door het dekken der landing tactisch gebonden en niet in staat behoorlijk te manoeu vreeren. Doch we zeiden reeds genoeg, om aan te toonen tot hoe vele en velerlei meeningen de Jaloe-slag aanleiding gaf. (3) Yolgens onze vaste overtuiging kunnen echter alleen dan de argumenten klemmend zijn, wanneer men twee tegenstanders beoordeelt, die op even bekwame wijze geleid worden, en over even goede levende strijdkrachten be schikken. Dit was i. c. geenszins het geval. De aanvankelijke opstel ling der Chineesche vloot was verkeerd, de leiding ontbrak weldra geheel. En de waarde van het scheepsvolk is genoeg bekend. Als een typisch staaltje der Chineesche slordigheid willen we nog even aanvoeren, dat terwijl Japan over zeekaarten van 1892 beschikte, de Chineesche admiraal een kaart van het terrein had van 1860, waarop de Taidong-rivier in het geheel niet, en de Jaloe-rivier op een verkeerde plaats stond aangegeven, terwijl de peilen en menigvuldige klippen voor een groot deel ontbraken of onjuist warenDit tot besluit. (1) Central News. (2) The Array and Navy Gazette No. 1810. (3) Men neme verder kennis van: „Bow Fire and the Yalu"; „Bow Fire in Battleships and Cruisers" en meer dergelijke opstellen, waaraan vooral de Engelsche tijdschriften rjjk zijn. Verder het belangrijke artikel van d'Arthaud in de „marine Fran^aise."

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 146