133 Eerst den 15en October werd aangevangen met het transport der Ie divisie; de 12® brigade, welke reeds in Korea geland was, werd tegen het einde dier maand in Tsjimoelpo .weder ingescheept. Den 190n lag de transportvloot aan de monding der Taidong- rivier ten anker. De oorlogsschepen, ter verkenning uitgezonden, rapporteerden, dat, hoewel Port-Arthur en de geheele Talienhoan- baai sterk bevestigd waren, nochtans meer N. eene geschikte niet verdedigde landingsplaats aanwezig was. In den morgen van den 23en verliet de 1° brigade hare operatiebasis en kwam den volgenden ochtend vroegtijdig nabij de monding der Hwayan-rivier (Kwaenko) aan. De Tsjioda ontscheepte onmiddellijk een peloton mariniers, dat een dorpje in de nabijheid bezette en de dekking vormde voor de verdere landing. Van deu vijand werd niets bemerkt, zoodat de ontscheping zonder oponthoud plaats vond; twee dagen later landde het hoofdkwartier met den maarschalk Ojama, Het ontschepen der paarden en vuurmonden duurde twaalf dagen. Vijftien stoomsloepen en 200 sampans waren van uit Japan meegevoerd. Daar het verschil tusschen eb en vloed ongeveer 10 M. bedroeg, moesten de transportschepen bij laag water verscheidene KM. uit de kust blij ven. De gemengde brigade had hare landing eerst den 4en November volbracht en voegde zich den 13en d.a.v.bij de le divisie. Toen ook nam eerst graaf Ojama het bevel op zich. Den 25611 October ving de voorhoede (le brigade) haren marsch aan en legde ongeveer 9 KM. in Zff. richting af, waarna zij halt maakte en de rest van het leger afwachtte. Het le bataljon van het le regiment infanterie onder Majoor Saito werd echter naar Petsewo (Poushiko, Pitzwo) vooruitgezonden, welk dorp zonder tegenstand bezet werd. Den Totale sterkte ongeveer 18000 man. Daarenboven voor den etapendieDst 4000 koelies en 7200 handwagens le divisie 5000 eh 1500 gem. brigade 1000 draagpaarden en 1000 koelies. (1) Yan de langzaamheid, waarmede in den aanvang geageerd werd den 15en October toch was het transport reeds in Japan gereed heeft men de 2e armee een verwijt gemaakt, vooral met het oog op het gure jaargetijde. Het belegeringspark, 6 kanonnen en 12 mortieren van 9 cM., 12 mortieren van 15 cM, en 6 kanonnen van 12 cM., landde eerst den 16en November in de Talienhoan-baai.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 150