PUNT A VAN DE VOORBEREIDENDE OEFENINGEN. Wij vermeenen in het belang van het leger te handelen door de aandacht te vestigen op de wjjze, waarop deze gewichtige oefening gewoonlijk wordt onderwezen en hoe zij moet worden onderwezen, wil zij gunstige resultaten afwerpen. Volgens onze bescheiden meening kan aan de voorbereidende oefe ningen in het algemeen en aan het „Richten en aftrekken met behulp van den richtbok" in het bijzonder, niet te veel gewicht worden gehecht, als zijnde de basis, waarop de vorming van goede schutters berust. Het ware te wenschen dat zij, die geroepen zijn deze oefening te onderwijzen, doordrongen waren van de gewichtige taak, die op hen rust. Immers het is niet te veel gezegd, wanneer wij beweren, dat de waarde van de infanterie voor een deel afhangt van de wijze, waarop de voorbereidende oefeningen worden onderwezen. Behalve de luttele sergeanten, die van het korte bestaan der schietschool mochten profiteeren en geprofiteerd hebben, heeft de sergeant-onderwijzer (volgens het VS. mag de onderwijzer zelfs een korporaal zijn) meestal slechts een vaag begrip van hetgeen in het Voorschrift staat aangegeven. Hij herinnert zich zoo iets van „Samenstelling richtbok, grof en fijn korrel, vizierljjn en dan.... de witte schijf, de reddende engel van de onderofficieren, die niet weten, wat onder punt a staat vermeld, nog veel minder, hoe zij dit onderdeel der voorbereidende oefeningen moeten onderwjjzen. Tot staving van mijne bewering teekenen wij hier aanprimo, dat een Europeesch onderofficier, belast met het onderricht van pu nt a aan recruten, begon met een man direct, zonder voorbereiding, de zoo gewilde oefening op de witte schijf te doen uitvoeren en de anderen bezighield door henden aanslag te laten uitvoe ren; secundo, dat een ander sergeant-onderwjjzer, wien wij opgedra gen hadden punt c te onderwijzen, de witte schijf, bedoeld in punt

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 160