140 a, op tien passen voor de recruten plaatste en vervolgens gelastte op den onderkant te mikken. Eorum ego vitam matemque juxta aestumo(1) Het behoeft geen bei oog, dat verschillende wegen naar Rome leiden en het ligt dan ook geenszins in onze bedoeling, om het onderstaande aan te wijzen als de methode, waarop den recruut punt a moet worden onderwezen. Wij willen slechts eene wijze aangeven, die, getoetst aan de prac- tijk, kan bogen op gunstige resultaten. Het komt ons verder voor, dat het niet ondienstig is, er op te wijzen, dat wij geen nieuw Yoorschrift scheppen, doch ons strikt houden aan het voorgeschrevene in het bestaande reglement, dat, opgevat als handleiding, zeker den samensteller tot eer verstrekt. Beknopt en toch alles bevattende wat noodig is, vol van nuttige, practische wenken, voldoet het voorschrift in den ruimsten zin des woords aan datgene, wat het beoogthet vormen van goede schutters. Wij herhalen: ons doel is een der wijzen aan te geven, hoe het voorgeschrevene duidelijk aan den recruut wordt geleerd, rekening houdende met het geringe begripsvermogen, den man gewoonlijk eigen. Na deze inleiding gaan wij over tot datgene, waarvoor wij de pen ter hand namen en cursiveeren tot meerdere gemakkelijkheid het voorgeschrevene. A. De onderwijzer begint met den recruten het gebruik van den richtbok te verklaren. De samensteller van het Schietvoorschrift moest toch veronder stellen, dat Nederlandsch begrepen werd. Het gebruik van den richtbok worde verklaard en niet de samenstelling. Eilacie, 't was hartverscheurend aan te hooren, hoe een sergeant een pas aangeno men Javaan mishandelde met te verklaren Ini namanja richtbok. Nama ini voetstuk. Lantas ada tiga kaki sama richel. Lantas ada doewa lobang, boewat ini, namanja geleiders. Lantas ada doewa kram kram sama tali dan pen boewat bekin betoel. Lantas ada ampat klos boewat bekin koewat. Plank ini namanja boven- plaat. Ada doewa besi sama stelblokjes, ada tiga roepa jang bagini, (1) Van dezulken stel ik het leven en den dood op een lijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 161