141 jang bagitoe sama ini (de blokjes werden den man vertoond). Lantas ada lobang sama regel besi. Ini namanja richttoestel. Ada plankje ada stelwig. Di bawa ada pin boewat lobang. Bisa poetar. Vork ini jang pas didalem klos. Ada lobaDg boewat taroh senaphan seperti stelblokjes ini djoega ada. Richtbok boieh bekin tinggi boewat orang tinggi en papan ini bisa poetar en stelwig boleh masoq dan kaloewar. Misti inggat vizierlijn (Sic!!) salamanja misti toeroen Commentaar is overbodig. De lezer zal het met ons eens zijn, dat het er minder op aankomt hoe de voorwerpen heeten, hoofdzaak is het, dat de man weet, op welke wijze hij de korrel in horizontale en verticale richting kan verplaatsen, het bovenstel kan uitschuiven en een stelblokje op de gemakkelijkste wijze kan invoegen of uitnemeno.i. is het daarom voldoende te zeggen Het voorwerp wordt richtbok genoemd, Het geweer wordt er op gelegd, omdat men anders te moe zou worden. Groote manschappen zouden met gebogen knieën moeten staan, zoo zij de kolf tegen den schouder wilden brengendaarom kan men het bovenste gedeelte (bovenstel) uitschuiven en vastzetten met de twee pinnen (De handeling wordt voorgedaan). Moet er een blokje (stelblokje genaamd) uit- of ingeschoven worden, dan maakt men gebruik van de stelblokjes, die aan de sponningen gedeeltelijk afgerond zijn (laten zien), omdat de andere soort te veel moeite zou veroorzaken. Verder verkrijgt men eene verplaatsing der korrel in verticalen zin door de wig (stelwig) uit en in te schuiven, en in horizontale richting door het plankje over den regel om zijn spil te draaien. Van eene dalende vizierlijn is niet noodig te spreken, als zijnde iets wat voor den onderwijzer is voorgeschreven. B. De recruten mededeelen dat het geweer gericht is, indien de lijndie over het midden der bovenbreedte van de vizierkeep en kruin der korrel kan gedacht tvorden vizierlijn op het mikpunt uitkomt en het geweer niet overhelt. On noodig te zeggen dat deze alinea, het gewichtigste en moei lijkste gedeelte van punt a, niet klakkeloos moet worden medegedeeld,

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 162