142 doch dat het zaak is, alles aan te wenden wat tot verduidelijking kan strekken. Immers het uiterst weinig begripsvermogen van den pas aangeworven Inlandschen recruut, laat niet toe zich eene voor stelling te maken van eene „denkbeeldige lijn". Nadat den man uitdrukkelijk wordt aangezegd, te zorgen dat het geweer nimmer overhelt, kan eene inleiding dienen tot duidelijkheid van hetgeen geleerd moet worden. De onderwijzer begint b.v. aan te halen, dat zij (de recruten) wel eens iemand hebben zien schieten. Hij wijst er vervolgens op, dat het niet voldoende is om een patroon in het geweer te doen en daarna af te trekken, maar dat het de quaestie is, om met den kogel het doel te treffen, waarop wij schieten, d.i. voor een jager een of ander wild en voor ons den vijand. Om ons doel gemakkelijker te bereiken, heeft men eene inrichting op het geweer, die zij reeds kennen (Inleiding VS. wapening en mu nitie, 12e alinea en Schietvoorschrifc 52 le alinea) n.l. het vizier en de vizierkorrel en is het dus de vraaghoe moet men gebruik maken van deze deelen van het geweer? Na deze inleiding is het o.i. niet te optimistisch, wanneer wij aanne men, dat de nieuwsgierigheid (weetgierigheid durven wij niet te zeggen) van den recruut is opgewekt, iets wat noodzakelijk is om den Inland schen recrnut wakker te houden. le. De recruten leeren de korrel in de inkeping te zien. Met vrucht kan hierbij gebruik gemaakt worden van twee lang werpige stukjes karton, één, waarin de vorm van de inkeping vergroot is uitgesneden en één, dat de verticale doorsnede van de korrel voorstelt (eveneens vergroot). Men begint den recruut de kartonnen doorsneden te laten zien en toont hem de overeenkomst dier doorsneden met de vizierkorrel en met de inkeping in het voetstuk en in de vizierklep. Nadat de verticale dwarsdoorsnede der inkeping ter hoogte van het vizier en die der vizierkorrel ter hoogte van dit richtmiddel in verticalen stand tegen het geweer is geplaatst, laat de onderwijzer een man voorkomen en hem door de nagebootste inkeping zien, zorg dragende de kartonnen vizierkorrel zóó laag te houden, dat deze in

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 163