144 de bekende wijze zichtbaar blijvende, naar de witte schijf ziet. (1) Heeft de man dit gedaan, waardoor men tevens een middel heeft om na te gaan, of hij werkelijk goed heeft opgelet en waarbij de onderwijzer in het oog moet houden, dat slechts ongeveer de plaats wordt verlangd, dan is de tijd daar om te zeggen: „Welnu, de plaats die gij daar aanwijst, is tevens de plaats waar „de kogel zou treffen, indien ge een patroon in het geweer hadt „gedaan en daarna aftrokt." „Onthoud dus, de plaats waar het oog op het doel rustis tevens de plaats waar de kogel zal treffen De onderwijzer gaat voort: Het is niet voldoende te kunnen zeggen, waar onze kogel treft, het is noodig, dat wij den kogel in onze macht hebben, teneinde het doel te treffen, waarop wij willen schieten. De onderwijzer licht met een voorbeeld als volgt toe: Wanneer mijn geweer b.v in dezen stand ligt, rust mijn oog, de vizierkorrel op de voorgeschreven wijze in de inkeping zichtbaar zijnde, onder en links zijwaarts (m) van den naar beneden gerichten top van den driehoek, dien men intusschen op de witte schijf heeft opgehangen. Wij willen nu met onzen kogel den naar beneden gekeerden top (c) van den driehoek treffen (dit punt aanwijzen). Hoe moeten wij nu doen? Niets is eenvoudiger. Wij brengen de korrel zoo veel naar rechts, dat het punt waar ons oog rust (m) juist onder ons doel (c) komt (dus in m'). a b Hoe brengen wij de korrel naar rechts, wanneer het geweer op den richtbok ligt Dit is reeds geleerd geworden, n. 1. door het plankje om zijn spil naar links te verplaatsen. a, m. m (1) De oefening, om den recrnut te leeren het punt aan te wijzen waar zgn oog rust, heeft nog het voordeel, dat hjj later bij 66 2e alinea begrijpt wat van hem gevorderd wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 165