DE TRANSPORTMIDDELEN IN DE KOLONIALE OORLOGEN. De koloniale oorlogen kunnen worden verdeeld in drie geheel verschillende soorten. Indien de oorlog moeilijkheden oplevert, alleen afhankelijk van den weerstand der vijandelijke legermacht, kan men spreken van een normalen of wel militairen oorlog. Dit is gewoonlijk het geval bij de niet-koloniale oorlogen, dus die in Europa plaats grijpen en bij de koloniale oorlogen, waar men te doen heeft met tegenstanders, zooals b.v. de Muzelmannen in het algemeen, getuige de troepen van den Mahdi, die een geheel Engelsch legerkorps wisten te vernietigen, zonder dat één man aan de algemeene slachting ontsnapte. Indien de ongezondheid van het klimaat de voornaamste vijand is, zooals regel is in het meerendeel der tropische landen, dan heeft men te doen met een zoogenaamden medischen oorlog, b.v. de expe ditie der Engelschen tegen de AehantijneD. Bij deze oorlogen ziet men het ziektecijfer stijgen in rechte reden van den duur der expe ditie. Ofschoon maxima en zelfs meer dan die daarvoor zijn vast gesteld geworden, kan men zeggen, dat meestal voor expeditiën van zeer korten duur, het ziektecijfer van de Europeesche troepen schom melt tusschen 45 °/0 en 96 0/°. Bij dezelfde grondcijfers iB het hoogste doodencijfer in de laatste jaren geweest 42 °/0 (altijd voor expeditiën korter dan één jaar). Onnoodig te zeggen dat in deze soort oorlogen een groote rol wordt gespeeld door het medische element, en dat als veiligste waar borg voor het welgelukken van den oorlog is het toevoegen van een erkend medicus, specialiteit op het gebied van tropische legerziekten (om dezen oneigenlijken term eens ter betere verduidelijking te gebrui ken), in verband met het voorkomen van die ziekten, speciaal behoo- rende bij die landstreek, waarin men oorlog zal voeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 168