zochten, door geweerschoten ontvangen waren, deed den Mikado besluiten, zijne vloot in de wateren van Korea te zenden. Door hare eenvoudige verschijning voor Fusan kwam het tot een verdrag, waarbij bepaald werd, dat voortaan deze havenplaats benevens Tsjimoelpo en Gensan in de baai van Port-Lazareff, voor de Japanneezen zouden geopend zijn, terwijl hun verder het benoemen van consuls en de hydrographische opname der kusten werd toege staan. Verder werd in het tractaat opgenomen, dat alle vreemde matrozen en schipbreukelingen aan de Japansche consuls moesten uitgeleverd worden, die dan zorgen zouden dat zij hunne bestemmingen bereikten. Door dit tractaat kreeg Japan weer meerderen invloed op het schiereiland, en zelfs slaagde het in 1881 er in, om enkele zijner officieren te zien aanstellen als instructeurs der Koreaansche troepen. "Verre van dien invloed te verminderen, wies deze nog het volgende jaar bij eenen opstand van de troepen, die, hunne soldij niet uitbe taald krijgende, aan het muiten sloegen, de graanpakhuizen plunder den, de vreemde officieren, welke zij als medeplichtig beschouwden, gevangen namen, en de Japansche legatie in brand staken. Door zijn flink optreden smaakte de Mikado de voldoening, dat Korea amende honorable maakte, de instructeurs bestendigde, zelfs eene lijfwacht van 120 Japansche soldaten aanstelde, en het gebouw der legatie, dat in eene der voorsteden gestaan had, in het centrum van Seoel weder deed opbouwen. In November 1884 had een nieuw oproer plaats, dat door de Ja pansche 8uzereiniceit was aangestookt en ten doel had, Korea aan allen invloed van China te onttrekken. Wel was deze door de Japansche suprematie van de laatste jaren gedaald, doch het volk was grooten- deels voor China geporteerd; ook bevond zich te Seoel eene Chinee- sche garde als lijfwacht van den minister Yuan. Bij welslagen der onderneming zou een der eilanden van de Kwel- paard-groep aan Japan worden afgestaan. De opstandelingen, des nachts het paleis binnendringende, hadden aanvankelijk succes en de koning toonde zich bereid aan al hunne eischen te voldoen. De Japansche officieren, welke de Koreaansche troepen verzamelden, die uit kracht der gewoonte hunne instructeurs gehoorzaamden, deden

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 16