149 verschillende voorstellen behandelen, die successievelijk zijn verworpen na nauwkeurig onderzoek. A. Trausport grootendeels door dragers. B. Transport uitsluitend door lastdieren. C. Aanleg van een Decauville. D. Transport door middel van lichte voertuigen. "Wat ook het plan zij (en het laatste schijnt bij de betrokken ministerieele departementen den meesten steun te hebben gevonden), alle hebben noodig lastdieren. Gaan wij na welke dieren het beste te gebruiken zijn. Draag- en trekossen. De karbouw is het dier, dat zich het beste leent voor operatiën in een geaccidenteerd en arm terrein. In Engelsch- Tfldiö, welk land men altijd tot voorbeeld kan nemen in koloniale zaken als deze, wegens de vele practische ideeën en de jarea en jaren lange ondervinding in de uitvoering daarvan heeft men in berg achtig terrein het gebruik van elk ander beest als de karbouw opge geven. Na proeven, die sedert ruim zeventig jaren lang genomen zijn, heeft men zich eindelijk bepaald voor het gebruik van draag- en trekdieren, uitsluitend tot karbouwen afkomstig van het bekende ras Amrit-mahal. Volgens mijne meening en die van anderen, welke deze dieren gebruikt hebben, is de Amrit-mahal het dier dat het beste weerstand biedt aan de onregelmatigheid van het voedsel, zoowel in quantiteit als in qualiteit en tijd. Hij draagt, den gewonen weg volgende, 100 tot 150 Kilogram en kan op een zeer goeden en gemakkelijken weg bijna een ton trekken. Men onderscheidt drie soorten van den Amrit-mahal, namelijk Hallikar, Hagalvadi en Chitaldroog. Het is, dank zij de Amrit-mahal, die de. artillerie vervoerden, dat Tippoo-Sahib de beroemde marsch kon maken, die hem in staat stelde in één maand geheel Indië dwars door te trekken tot vóór Bednur; het is, dank zij de Amrit-mahal, dat de vervolgde Tippoo- Sahib nog 68 Eogelsche mijlen in twee dagen kon afleggen. Zij waren het die aan Haidar-Ali een marsoh van 100 Eogelsche mijlen in 21 dag mogelijk maakten, beueveus het wegvoeren der

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 170