150 kannonnen tot zelfs van voor den vijand, telkens na elke nederlaag. Dank zij de Amrit-mahal kon generaal Pretzler 346 mijlen in 25 dagen afleggen bij de affaire Peshwa. Het zijn de Amrit-mahal geweest, die over het gelukkig lot van den oorlog beslisten door generaal Campbell tijdig op Ava te doen aankomen. Zij waren het nogmaals, die den Hertog van Wellington in staat stelden deze marschen te doen uitvoeren met een snelheid, die tot nu toe zonder voorbeeld was, en die de bewondering opwekken van de krijgslieden van alle natiën. Het gouvernement van Britsch-Indië is dan ook zoo doordrongen van het nut van deze dieren, dat het boerderijen en fokstapels heeft opgericht voor den dienst van zijne artillerieparken, en dat in zekeren zin het bezit van deze dieren het monopolie der regeering is. Zebus van Madagaskar. Men vindt op Madagaskar in buitenge wonen overvloed een ras van Zebus, zeer lenig en zeer leerzaam en dat door acclimatiseering zeer weerstandbiedend is aan het klimaat. Deze dieren zouden het voordeel opleveren van gewoon te zijn aan het schrale voedsel van het landschap en bovendien zelve een uitste kende reserve te zijn van voedsel. Indien al uit het oogpunt van voeding de Zebu niet opweegt tegen onze Europeesche slachtos, zoo is hij te velde niet minder een zeer kostbare bron van voedsel in tijd van nood. Maar men mag zich niet ontveinzen, dat zij noch het weerstandsvermogen, noch de sterkte, noch de snelheid van den Amrit-mahal bezitten. Zij zijn echter zeer goedkoop, ongeveer ƒ15 per stuk. De Zebus van Madagaskar hebben evenwel een nadeel bij een dade lijk gebruik te velde; zij zijn namelijk niet gedresseerdtwee maanden leertijd zouden er mede heengaan voor en aleer zij gebruikt konden worden. Paarden. Van alle huisdieren is, na het schaap, het paard het minst geschikt vochtige tropische klimaten te verdragen. Men vindt het paard in de eigenlijk gezegde equatoriaal streek nage noeg nergens in wilden staat en in zeer regenachtige of boschachtige streken kan het paard in het geheel niet acclimatiseeren. Indien al, zoo is het bestaan er van toch min of meer kunstmatig. Het

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 171