151 paard vereischt dan groote zorg en kan slechts weinig dienst doen. Men kan integendeel vrij wel slagen in droge streken, in ontwoude vlakten en op de hooge plateaux van weinig regenachtige streken. Ten slotte is het paard niet genoegzaam te gebruiken in de ver schillende omstandigheden, waarin soms de transportdienst verkeert. In de daartoe geschikte landstreken zou men het hoogstens kunnen gebruiken tot aanvulling der cavalerie. In de expeditiën van Pransch Soudan bedroeg het sterftecijfer van de Arabische paarden als volgt: Expeditie Op Sterftecijfer 1881/82 25 paarden 24 1882/83 50 48 1883/84 48 40 1884/85 46 40 Op 169 Arabische paarden zijn dus gestorven 152 in 5 jaar. Wij zullen hier niet een gedetailleerde studie geven van alle paarden rassen, die geschikt zijn voor den dienst in de tropen. Wij zullen ons bepalen met te zeggen, dat men voor den dienst van de ca valerie (aanvulling) gebruik moet maken van de ondervolgende rassen, steeds in aanmerking nemende den aard van de tropische landstreek, waar geageerd zal worden. Ten eerste: Sumbawa, Sandelwood, Preanger, Makassar. Ten tweede: Het ras ten onrechte bekend onder den naam van Binh-Thuan. Ten derde: Kathis, Malligaum, Dhanis, Talagongs, Ihelam en Dera ghazi khan. Het meerendeel dezer paarden kan men zich voor niet te dure prijzen aanschaffen. Op Madagaskar zouden de Europeesche paarden niet tegen eenigszins zware vermoeienissen kunnen. Gevallen van tetanus zijn dikwijls waargenomen. Muildieren. Na de karbouw is het muildier het dier, dat zich het beste leent voor vervoer van materieel. Ongelukkigerwijze is het muildier, in tropische landen, een der meest teere dieren; de minste wond stelt het buiten dienst en indien men het Dl. II, 1895. 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 172