152 dan niet in een frisachen stal kan verzorgen, blijft er niets anders over dan het af te maken. Bovendien kan dit dier op geenerlei wijze de diensten verrichten, die men vergt van de Zebu of zelfs van de kameel, in landen waar de aard van den bodem zelfs het gebruik van dit laatste dier zoude aanbevelen. De muildieren, die het beste aarden in de tropische landen, zijn de muildieren van Mascata, van Perzië, van Abysinië, van Indië, en in mindere mate die van Buenos-Ayres en Algiers. Ie. Muildieren van Mascata. Afstammelingen van die bewon derenswaardige kleine ezels, welke alle reizigers te Aden kunnen bewonderen, wat betreft hun weerstand en matigheid, en van de beroemde Arabische paarden, hebben de muildieren van Mascata de deugden geërfd van hunne ouders. Zij zijn het beste bestand tegen het tropische klimaat, minder dan alle andere muildieren kieskeurig in hun voedsel, van buitengewoon groot weerstandsvermogen en taai van leven. Alleen zij zijn niet hoog. Wanneer men evenwel, ondanks de voorkeur die men zou moeten geven aan de Zebus, alleen het muildier voor de expeditie naar Madagaskar wenscht te gebruiken, zou men ontwijfelbaar moeten hebben alleen muildieren van Mascata of van Perzië. 2e. Muildieren van Perzië. Deze hebben groote diensten bewezen aan het Engelsche leger. In de streken grenzende aan Perzië gebruikt men hen voor den dienst der artillerie, ondanks de voorkeur in principe gegeven aan de karbouwen van de Amrit-mahal, die overal elders gebruikt worden, met uitsluiting van alle andere dieren. De muildieren van Perzië zijn zeer sterk en hebben een groot weerstands vermogen. 3e. Muildieren van Abysinië. Yan dit ras wordt veel goeds gezegd; ongelukkigerwijze is de gefokte hoeveelheid niet zeer groot, althans niet gemakkelijk verkrijgbaar, zoodat het gebruik daarvan voor den dienst luttel is. 4e. Muildieren van Indië. Dezelfde opmerking van de muildieren van Abysinië geldt ook voor die van Indië. Alleen in Punjaub komen voor de bekende rassen van Rawal Pindi en Djelam, die vroeger veel gebruikt werden voor het vervoer van oorlogsmaterieel. 5e. Muildieren van de Argentijnsche Republiek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 173