153 Wjj kunnen in dit opstel niet ver ingaan op de beschrijving van de muildieren, dikwijls aangeduid onder den naam van „Buenos-Ayros", maar wij ontraden er ten ernstigste het gebruik van. Zij kunnen door hun matigen prijs (25 tot 125 gulden) gebruikt worden en wordt dit dan ook gedaan op de ondernemingen aldaar, maar hun zenuwachtig karakter verbiedt hun gebruik te velde. Een eenigszins sterk geluid (kanonschoten, salvovuur, somtijds zelfs een enkel geweerschot) doet hen schrikken, alle touwen breken en op de vlucht gaan. Zoo was het mogelijk, dat de Hova's zich in de expeditie van 1885 hebben kunnen meester maken van Buenos-Ayros. Dit dier, met grooten luister naar Tananariva gebracht, werd daar beschouwd als een vreemd beest en aangegaapt met eene bijgeloovige nieuwsgierig heid. Het is de beroemde Raz- of Rah- muilezel, waarvan dik wijls sprake is. Gedurende de expeditie van 1885 zijn alle muildieren van Buenos- Ayres, die te Vohemar zijn ontscheept, gestorven. Yier vijfde van die van Tamatave hebben langer geleefd, maar deze dieren hebben slechts één maal hunne goede stallen verlaten, die man voor hen had opgericht aan het strand op zuiveren zandgrond, waaruit de bodem van Tamatave bestaat. De muildieren worden in de tropische .streken door een groot aantal ziekten bezocht, die hen dikwijls binnen enkele dagen doen sterven en dus een geheel leger te velde ontblooten van voeding en oorlog8materieel. Te Madagaskar en in de kleine omliggende eilanden zijn de meest voorkomende ziekten bekend onder namen, die niet dezelfde ziekten beduiden, welke onder denzelfden naam in Europ i bekend zijnnl. droes, miltvuur. Onafhankelijk van deze besmettelijke ziekten, aan welke alle muil dieren van sommige rassen sterven, zijn muilezels en muildieren onderhevig aan andere aandoeningen, van weinig beteekenis wanneer zij goed verzogd worden. Deze laatste aandoeningen, alleen te verdrijven door reinheid, zijn toe te schrijven aan parasieten, bekend onderden naam van schapen luizen en tieken. Wij zullen in dit opstel niet geven de beschrijving en de behan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 174