154 deling van al deze ziekten, welke een boekdeel zouden vullen, Wij zullen due ons tevreden stellen met het geven van voorschriften, zoowel algemeene als bijzondere, noodig bij muildieren in tropische landen. De muildieren mogen niet jonger zijn dan vijf jaren. Als trekbeesten moeten zij een breede croup en borst hebben, een dikken hals, sterke beenen, niet alleen goed gevormd, maar ook die zich goed neer zetten, korte zijden, ronde ribben. Platte ribben en hangbuik gelden voor kenteekenen van dieren, waar van de werkkracht niet in evenredigheid is aan de hoeveelheid voedsel, die voor hen noodig is. Zwarte muildieren met witten buik en mond en een witten kring om de oogen zijn van hooge waarde, evenals de aschkleurige muildieren en de muiskleurige, wanneer zij een kruis op den rug hebben, gestreept zijn aan de beenen en roode vlekken aan zijden, neusgaten en beenen. Muildieren van steenroode kleur kunnen het best tegen de zon. Grijze en witte zijn klierachtig en houden het niet lang uit. Een periode van acclimatisatie zonder werken is volstrekt nood zakelijk. Het dier kan gezegd worden eerst dan geacclimatiseerd te zijn, wanneer het nieuwe haar te voorschijn komt terzelfder tijd dat het oude uitvalt. Het graanvoedsel moet worden uitgedeeld, 's ochtends en 's avonds, in den rusttijd en op het uur van halt houden te velde. In den marsch moeten zij gevoed worden met hun geliefkoosd voedsel; indien dit niet te krijgen is, zal het goed zijn een weinig zout in het eten te doen. De beladen of de aangespannen muildieren mogen geen anderen gang aannemen dan stap. De geleiders moeten een zacht en geduldig karakter hebben. Het harnachement moet altijd in goeden staat en goed passend zijn, want indien in den loop eener expeditie in de tropen, muildieren wonden krijgen die behoorlijk verzorgd worden, doch waarbij zij niet behoor lijk rustig in den stal kunnen verblijven, zullen die wonden nooit genezen en blijft er ten slotte niets anders over dan de dieren af te maken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 175