155 Bovendien moeten zij beschut worden voor sommige zeer koude landwinden. Deze landwinden, die soms den geheelen nacht doorwaaien, veroor zaken dikwijls oog- en longontsteking. Om dezelfde reden mogen gedurende het koelere jaargetijde de muildieren niet in den stal komen, wanneer zij nat van hun werk zijn gekomen; men moet ze eerst met een stroowisch afwrijven gedurende ongeveer tien minuten en zelfs ondanks deze verzorging, zal men op die ondernemingen, waar de rum geen waarde heeft, nooit nalaten, om '8 avonds het voedsel te bevochtigen in eene verhouding van 2 liter rum per 20 of 30 beesten. Ondanks de kostbare eigenschappen der muildieren zullen even wel de besmettelijke ziekten, waaraan zjj in de tropen zijn blootge steld, niet toestaan dat aan hen het vervoer der voeding d.w.z. het voortbestaan van een leger te velde wordt toevertrouwd. Wij concludeeren dus, dat indien, men ze toch wenscht te gebrui ken, eene expeditionaire macht ze niet kan aannemen dan op voor waarde, dat er een zeker aantal gedresseerde Zebus ter dispositie zijn als waarborg voor een ongestoord en onafgebroken transport. Indien deze Zebus niet gebruikt worden als last- of trekdieren, zullen zij niettemin niet verloren zijn, aangezien zij, wanneer men ze niet meer noodig heeft, kunnen geslacht worden, om aan de manschappen versch vleesch van goede qualiteit te verstrekken. (1) SoerabaiaMe' 1895. Kornelissen. (1) Ik geet dit voor hetgeen het is; mogelijke fouten in de opgave van cijfers of vermelding van feiten laat ik geheel voor rekening van het Origineel, dat gepubliceerd werd in December 1891 en waarvan ik de vertaling belangrijk genoeg aohtte, al ware het alleen om de poging tot methodische beoefening van de leer van den treindienst. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 176