157 bepaling der eerste richting gebruikt hadden, in de richting der zielas kwam. Voor verdere richtingen werd een liniaal op de kaart gelegd van de standplaats naar de verschillende te bevuren doelen en een hulprichtpunt bepaald. Ook werd de richting op de volgende wijze bepaaldachter het kanon waarvoor men een hulprichtpunt wilde zoeken in de strekking van het beoogde doel, werd de kaart geplaatst, die met behulp van het kompas georiënteerd werd, vervolgens werd op die kaart een liniaal gelegd van de plaats van het bastion naar het punt dat men bevuren wilde. Om nu het hulprichtpunt te vinden, stelde men zich met een richtlood achter de liniaal op eenigen afstand op en richtte langs den kant van de liniaal die de richting van vuren aangaf. In die richting werd dan in het voorterrein een zich goed afteekenend hulprichtpunt gezocht. Ook deze methode scheen naar de verkregen res uitaten en naar de later door de opnemers uitge zette richtingen niet kwaad te zijn; groote nauwkeurigheid is natuur lijk uitgesloten. Op deze wijze was op iederen post een reeks hulp richtpunten vastgesteld. Hoewel deze methode zeer onnauwkeurig is, heeft het resultaat van ons vuur toch bewezen in de werkelijkheid voldoende zuiver te zijn, waar wij doelen als op Lombok te bevuren krijgen. De hulprichtpunten waren meestentijds terreinvoorwerpen; alleen voor het nachtelijk vuur waren rond de posten door de opne mers van den Topographischen dienst bakens geplaatst binnen den ver lichtingskring der lantaarns, geplaatst tot verlichting van de onmiddel lijke omgeving der posten. Op de posten waar de omgeving niet verlicht werd door lantaarns, werden overdag de standplaatsen der vuurmonden op de beddingen aangegeven (met krijt, spijkers, repen blik enz.), nadat eerst de vuur monden gericht waren op de te bevuren doelen. Daar het vuren in hoofdzaak de bedoeling had het voortdurend verontrusten der bevolking en het onveilig maken van het terrein, werd het vuur op de verschillende posten zoodanig verdeeld, dat gedurende het gansche etmaal met willekeurige tijdstusschenruimten projectielen in het vijandelijk gebied vielen. Enkele malen is een correctie aangebracht, in verband met binnen gekomen spionnen berichten betreffende het resultaat van ons vuur. Veelal was dit een correctie in de elevatie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 178