alle uitgangen van het paleis bezetten, voorgevende den koning te beschermen Toen echter de Chineesche minister, die weldra zijne lijfwacht verza meld had, zich in den strijd mengde, en door zijn energiek optreden spoedig de opstandelingen deed wijken, liepen de Koreaansche troepen naar gene zijde over, en verdreven de Japansche gardesoldaten, die naar Tsjimoelpo de wijk namen en zich op een oorlogsschip in veilig heid brachten. Weder werd de Japansche legatie eene prooi der vlammen; Japansche handelaars werden vermoord en hunne woningen geplunderd. Chineesche officieren wierpen zich als instructeurs der troepen op. Door krachtig te blijven optreden had China nu zijnen invloed weder kunnen herstellen, doch het verkregen succes ging te niet door langduiige onderhandelingen, zoowel met Japan als met den koning van Korea. Deze toch was niets gesticht door de nabijheid van zijnen bevrijder Yuanwelke meer als meester dan als onder geschikte van den souverein optrad. Den 18cn April 1885 sloten China en Japan het bekende compromis van Tien-Sinwaarbij het eerste rijk van zijne suzereiniteitsrechten afstand deed, door te bepalen dat het geene troepen in Korea zou sturen zonder te voren daarvan kennis te geven aan den Mikado, die zich het recht voorbehield, om door dit feit alleen eene gelijke troepenmacht op het schiereiland te zenden. Toch verkreeg China in Korea belangrijke concessiënde minister Yuan bleef gehandhaafd, trots het protest van den koning, zoowel als van de Japanneezen; hij verkreeg het recht van uitsluitende rechtspraak over zijne landgenooten en het werd aan den koning niet langer vergund eene lijfwacht te bezitten, in plaats waarvan hij zich omringde door een tweehonderdtal gewapende bedienden. Echter slaagde China er niet in, zijne militaire instructeurs te handhaven en in plaats daarvan kwam de opleiding der troepen nu in handen van enkele Amerikaansche officieren. Bij het compromis van Tien-Sin traden als onderhandelaars op aan de zijde van China, de onderkoning van PetsjiliLi-Boeng-Tsjang en aan de zijde van Japan, de tegenwoordige eerste minister Ito. Hoewel China niet geacht kon worden bepaald suzereiniteitsrechten

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 17